Ова се само дел од славните кои поседуваат акции во познатите тимови

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Џесика Честејн, Роби Вилијамс, Џорџ Буш и Џастин Тимберлејк се само дел од познатите личности кои имаат сопственички удели во спортски клубови. Некои од нив купија акции по случаен избор – само за да бидат дел од одборот сопственици, а други ги избраа своите омилени тимови.

Елтон Џон и Ватфорд

Британскиот пејач Елтон Џон го презеде раководството на англискиот фудбалски клуб Ватфорд и стана негов сопственик во 1976 година, а потоа и почесен претседател. Во периодот кога тој беше претседател клубот ги постигна најголемите успеси. Тој поднесе оставка во 2008 година поради незадоволство од тогашното раководство.

Натали Портман и ЖФК Ејнџел сити

На иницијатива на Холивуд, Лос Анџелес во 2020 година доби женски фудбалски клуб – Ејнџел сити ФК, во сопственост на Натали Портман. Во одборот се и Серена Вилијамс, Џесика Честејн и Џенифер Гарнер, а списокот славни инвеститори постојано расте.

Вил Смит, Џејда Пинкет и Филаделфија севентисиксерс

Вил Смит и неговата сопруга Џејда Пинкет се сопственици на НБА-клубот Филаделфија. Американските глумци се во инвестициска групација што купи дел од акциите на кошаркарскиот клуб. Со овој потег, Вил ја покажа љубовта кон градот Филаделфија, каде што и израсна.

Џастин Тимберлејк, Џесика Бил и Гризлис

Американскиот кошаркарски клуб Мемфис гризлис е делумно во сопственост на сопружниците – пејачот Џастин Тимберлејк и глумицата Џесика Бил, кои се малцински партнери во одборот на НБА-клубот. Инаку, Тимберлејк е самопрогласен „зависник од кошарка” кој редовно ги посетува натпреварите на ЛА лејкерс.

Вил Ферел и ФК Лос Анџелес

Можеби еден од најпознатите американски холивудски комичари – Вил Ферел е страстен фудбалски навивач. И не само што е навивач, туку е и сосопственик на ФК Лос Анџелес.

Џорџ Буш и Тексас ренџерс

Поранешниот претседател на САД, Џорџ В. Буш во 1989 година потроши 500.000 долари за да купи дел од американскиот рагби-тим Тексас ренџерс, со група инвеститори за вкупна куповна цена од 89 милиони долари.

Роби Вилијамс и Порт Вејл

Иако живее во Лос Анџелес, поп-пејачот Роби Вилијамс не заборава на своето соседство и детските желби за кои сонувал како дете кога ја шутирал фудбалската топка. Малиот клуб Порт Вејл од Стоук-он-Трент, каде што музичарот пораснал, пред неколку години бил во финансиски проблеми и Роби веднаш купил акции.

Дејвид Бекам и Интер Мајами

Клубот што во последно време најмногу се споменува како можен работодавец на најдобрите играчи во светот, е Интер од Мајами, САД, каде што еден од сопствениците е поранешната фудбалска ѕвеезда од Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Милан – Дејвид Бекам, заедно со Хорхе и Хозе Маса. Во септември 2021 година, Бекам го зголеми својот сопственички удел и беше клучен во откупот на Марсел Клор и Масајоши Сон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img