1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Ова се последиците од засрамувањето на детето кои никому не ги посакувате

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Mногу родители, често несвесно, се случува да ги повредат и посрамотат своите деца со одредени фрази што ги кажуваат или реагирајќи на нивното однесување, што може да има многу негативно влијание врз нив, предупредуваат психолозите.

Изразите како „сите се добри освен тебе“, „зошто си лош“, „зошто не можеш да бидеш како другите деца“ се само дел од оние кои често ненамерно им „излетуваат“ на родителите, без да размислуваат премногу за тоа што ѝ прават на психолошката и физичката состојба на детето.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img