14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Ова се најгилемите риски олигарси,први соработници на Владимир Путин.

НАЈЧИТАНО

Руската инвазија на Украина влезе во седмиот ден, а светските медиуми на големо шпекулираат како кризата ќе се одрази на најбогатите Руси кои од почетокот на оваа година веќе изгубиле 83 милијарди долари!

Во своето обраќање во вторникот вечерта, претседателот на САД, Џо Бајден, ги предупреди руските супербогаташи дека нивната финансиска состојба само ќе се влошува.

– Вечерва им испраќам порака на руските олигарси и корумпираните лидери кои добија милијарди долари од овој насилен режим: нема повеќе! „Навистина го мислам тоа“, рече Бајден.

На листата на најбогати Руси се најде и „српскиот зет“, бизнисменот Андреј Мелниченко, сопруг на поранешната „манекенка“ Сандра Мелниченко.

Според податоците од 2021 година, неговото богатство се проценува на 17,9 милијарди долари. Светските медиуми тврдат дека Мелниченко има мнозински удел во компанијата која произведува ѓубрива „Еурохем“, компанијата за производство на јаглен СУЕК и Сибирски енерџи.

Семејството, меѓу другото, поседува и пентхаус вреден 12,2 милиони долари во близина на Централ Парк во Њујорк. Парот има и вила во Антиб, Франција и имот во Сари, Велика Британија, проценет на 24 милиони фунти.

Сандра и Андреј Мелниченко се во брак од 2005 година и имаат две деца, ќерката Тара и синот Адријан.

Дури 22 Руси се наоѓаат на листата на милијардери на Блумберг, која ги рангира 500-те најбогати луѓе во светот. Најголеми загуби претрпе Вагит Алекперов, 71-годишниот претседател на „Лукоил“.

Роден во Баку, главниот град на Азербејџан, Алекперов го следел својот татко во нафтената индустрија и во 1990 година станал најмладиот заменик министер за енергија во советската историја. Алекперов, кој е и косопственик на московскиот фудбалски тим Спартак, сега вреди 7,19 милијарди долари, пресмета Блумберг.

Во вторникот вечерта неговата 70-метарска суперјахта Галактика супер нова, која има шестметарски базен со стаклено дно и водопад, исплови од Барселона за Црна Гора.

Друг член на руската елита, тајкунот Алишер Усманов (68), во понеделникот беше санкциониран од Европската унија. Тој ја премести и својата јахта долга 150 метри, а бродот се движеше кон Малдиви, објави CNBC.

Владимир Потанин, претседател на Норилск Никел, најголемиот светски производител на висококвалитетен никел, годинава загуби шест милијарди долари.

61-годишниот, кој наводно бил близок со Путин, исто така се соочува со еден од најскапите разводи во светот. Неговата поранешна сопруга Наталија Потањина бара 50 отсто од вредноста на неговиот удел во компанијата, кој во декември изнесуваше 7 милијарди долари.

Блумберг моментално го проценува неговото богатство на 24,3 милијарди долари, што е пад од 21 отсто на годишно ниво.

Тајкунот Генадиј Тимченко беше еден од првите што беше санкциониран од Велика Британија. Годинава изгуби речиси половина од своето богатство кое падна на 10,6 милијарди долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО