7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Ова се намирници кои не треба да ги јадете заедно

НАЈЧИТАНО

Некои намирници се многу здрави сами по себе, но нивното комбинирање со друга храна може да го промени тој ефект. Еве неколку намирници кои никогаш не треба да ги консумирате заедно.

Не е лесно да се најде она што најмногу ни одговара во никогаш богатата понуда на здрава исхрана.

Повеќето намирници не можат лесно да се поделат на „добра“ и „лоша“, па честопати дали некоја храна ќе биде добра за вашето здравје зависи од многу фактори, како што се конституцијата на една личност, количината и комбинацијата со друга храна.

Соединенија на храна кои треба да ги избегнувате во широк лак
Црн чај + кравјо млеко

Дали сакате да пиете чаеви Ерл Греј или Дарџилинг? И со малку млеко, како Британците? Тогаш најдобро е да не му додавате кравјо млеко. Чајот е богат со антиоксиданси кои имаат антиинфламаторно дејство и ги штитат клетките од штетните слободни радикали. Протеините во млекото се врзуваат за овие антиоксиданси, спречувајќи го телото да ги апсорбира. Млекото, од друга страна, содржи калциум, добро за забите и коските, но кофеинот во црниот чај ја попречува апсорпцијата на хранливите материи. Затоа избегнувајте ја оваа навика.

Црвено вино + тофу или леќа

Благодарение на танините, црвеното вино ја инхибира апсорпцијата на растителното железо од храната. Затоа, не треба да уживате во вегански извори на железо како јадења од соја или леќа со чаша црвено вино. Подобар „партнер“ за храна богата со железо е храната богата со витамин Ц, како што е лимонот (сок од лимон) или пиперката, пишува tportal.

Алкохол + кофеин

Кафе за да се отрезните по неколку пијачки? Не е добра идеја! Ефектот на кофеинот, кој дава енергија, ни помага да направиме погрешна проценка за дејството на алкохолот, па можеби не ни сфаќаме колку навистина сме испиле. Истото важи и за мешавините на кофеин со алкохол или енергетски пијалоци.

Овошје + млечни производи

Дали сакате да јадете јогурт или сирење со овошје за појадок? Размислете повторно, бидејќи таквите комбинации треба да се избегнуваат. Конкретно, комбинацијата со кисело овошје како портокали или киви е штетна за цревната флора и произведува токсини кои можат да предизвикаат сериозни дигестивни проблеми.

Салата + сос без маснотии

Секој што јаде салата без маснотии ја инхибира апсорпцијата на витамини и сл. бидејќи многу видови зеленчук всушност содржат липофилни хранливи материи кои нашето тело може многу полошо да ги апсорбира без маснотии. Тие вклучуваат, на пример, каротеноиди, секундарни растителни супстанции кои му даваат на морковите портокалова боја и го зајакнуваат нашиот имунолошки систем. Затоа е добро да додадете барем неколку капки масло во салатата за максимално да ги искористите нејзините предности.

Тост + сладок намаз

Дали сакате да го започнете денот со нешто слатко за појадок? Внимание! Ако сакате да јадете чоколаден намаз или џем со тост од бел леб, тост, размислете уште еднаш бидејќи едноставните јаглехидрати од белото брашно во комбинација со оние од слаткиот намаз предизвикуваат брз пораст на нивото на шеќер во крвта – и исто толку брзо опаѓање. Предизвикува желба за храна и речиси не ви дава енергија. Ако навистина треба да јадете сладок намаз или џем, јадете го со многу поздрава варијанта, интегрален леб.

Спанаќ + сирење

Спанаќот содржи оксална киселина и нејзините соли, оксалати. Тие го спречуваат телото правилно да го апсорбира калциумот што се наоѓа во сирењето – многу здрав за нашите коски и заби. Затоа спанаќот не треба да се јаде со сирење или други млечни производи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО