1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Ова се вообичаени грешки за кои можеби не знаете дека доведуваат до главоболки

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Знаеме дека недоволното количество течности, стресот или прекумерното гледање во екраните може да доведат до главоболки. Но, има и други грешки кои ги правиме секој ден, а кои го предизвикуваат овој здравствен проблем без воопшто да го знаеме.

Главоболката е досадна, но доста честа болест која може да се појави поради повеќе причини. Кога чувствуваме главоболка, прво може да помислиме дека не сме пиеле доволно течности или дека сме поминувале премногу време пред екраните.

Всушност, главоболката може да се појави и од други причини. Следниве три причини се исто така доста чести.

Неправилно држење на телото
Неправилното држење на телото може да предизвика различни проблеми, вклучително и главоболки, бидејќи создава голем притисок на вратот, што може да доведе до главоболки.

Предолго седење
Ако поминуваме многу време седејќи во текот на денот без соодветни паузи, притисокот во вратот се влошува, што повторно може да биде причина за главоболки. Доколку имате работа која бара да седите поголем дел од времето, важно е барем еднаш на час да станете и да се истегнете малку, пишува CityMagazine.

Несоодветна перница
Пожелно е да спиеме 8 часа дневно, што е една третина од денот, па не е чудно што сонот влијае и на нашето здравје. Ако немаме соодветна перница за поддршка на вратот, тоа може да доведе до главоболки, меѓу другото.

Ако имате чести главоболки, размислете за вашиот животен стил и како би можеле да го промените. Ако, по корекции на однесувањето, сè уште се појавуваат главоболки, консултирајте се со лекар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img