2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Ова растение делува како антибиотик, лечи бактериски инфекции

НАЈЧИТАНО

Антибиотиците се специјално дизајнирани да помогнат во борбата против бактериски инфекции како што се болки во грлото, грип и инфекции на синусите. Но, постои и природно решение, растение кое делува како антибиотик, но лекарите не често им го даваат на своите пациенти.

Станува збор за оригано, растение кое припаѓа на семејството нане. Се користи веќе 2.500 години за лекување на настинки, стомачни болки и варење. За оние кои страдаат од синусни инфекции, болки во грлото или грип, препаратот од оригано е идеално решение, пишува Здравствениот дом.

Медицинското соединение кое се наоѓа во ориганото се нарекува карвакрол и помага во борбата против крварењето, патогените габи и бактериите.

Постојат повеќе од 800 медицински студии за карвакрол, од кои сите потврдија дека може да го намали воспалението, бактериските инфекции и многу повеќе.

Една неодамнешна студија насочена кон проценка на антибактериското дејство на ориганото против пет видови лоши бактерии покажа дека ова растение навистина има антибактериски својства против сите бактерии.

Ориганото имало најголема активност против E. coli, што сугерира дека може да се користи и за лекување на труење со храна.

Покрај тоа, ориганото содржи и тимол, хемиско соединение кое содржи антивирусни и антибактериски својства кои го смируваат желудникот и помагаат при варење преку стимулирање на протокот на крв. Затоа ориганото ви помага да го намалите гадењето, дијареата и повраќањето.

Во храната можете да додадете и суво оригано, а доколку сакате побрз ефект, пијте чај од оригано или вдишете масло од оригано. Чајот ќе ги ублажи симптомите на вирусно воспаление и грип, а маслото ќе ви помогне полесно да дишете и да ја смирите кашлицата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО