2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Ова овошје може да го намали ризикот од деменција и да го продолжи животот за пет години

НАЈЧИТАНО

Честопати сме охрабрени да консумираме што е можно повеќе овошје и зеленчук на дневна основа ако сакаме да го избегнеме докторот. Ако се прашувате кое овошје да го изберете денес, размислете за грозјето.

Имено, низа студии објавени во списанието Foods открија дека тоа може значително позитивно да влијае на вашето здравје, особено кај луѓето кои вообичаено се приклонуваат кон западна исхрана богата со масти, пишува The Sun.

Познато е дека грозјето е богато со хемикалии кои промовираат цревни бактерии и го намалуваат холестеролот. Покрај тоа, содржи високо ниво на антиоксиданси кои можат да го намалат ризикот од многу болести, вклучително и неколку видови на рак.

Антиоксидансите работат на заштита на вашето тело од слободните радикали во телото, кои се предизвикани од воспаление, надворешно загадување, изложеност на УВ зрачење и чад од цигари.

Истражувачите откриле дека антиоксидансите во грозјето го штитат мозокот од развој на деменција преку подобрување на функцијата на невроните, односно нервните клетки.
Друга студија покажа дека консумирањето грозје исто така може да го намали ризикот од заболување на замастен црн дроб и може да го продолжи вашиот живот за дополнителни пет години.

Грозјето, исто така, може да согорува калории помагајќи во зајакнувањето на метаболизмот, покажа трето истражување.

Истражувачите од Универзитетот Западна Нова Англија ги спровеле сите три студии на глувци. Сите глувци во студиите биле хранети со храна богата со маснотии која вообичаено се консумира во западните земји, а само половина од глувците добивале додатоци од грозје.

Истражувачите потоа го споредиле мозокот, црниот дроб и метаболичкото здравје на глувците кои примале додатоци од грозје со оние кои не ги примале.

„Тоа додава сосема нова димензија на старата поговорка – ти си тоа што го јадеш“, коментира коавторот на студијата, д-р Џон Пезуто.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО