-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Ова е човекот кој претседателот го сметаше за втор татко

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин нема многу луѓе кои одиграле важна улога во неговото воспитување. Покрај неговата учителка Вера и родителите кои одамна починале, важно влијание врз претседателот имал и неговиот тренер по џудо, Анатолиј Ралин, пишува Нова.

– Да не спортував, не знам на каков живот ќе се насочев – вели Путин во книгата „Во прво лице, разговори со Владимир Путин“.

– Анатолиј Семенович всушност ме заштити од влијанието на групи млади луѓе на улиците. Да бидам искрен, ситуацијата таму не беше добра – додава тој.

Ралин му помогнал на Путин да тренира 15 години, почнувајќи од времето кога идниот полковник на КГБ и сегашен руски лидер имал 13 години. Кога Ралин почина во 2013 година на 75-годишна возраст, по долго боледување, Путин тоа го опиша како тежок удар, бидејќи го сметаше Ралин за втор татко.

 

 

Ралин е човек кому Путин му ја припиша заслугата што го спасил од „лудиот живот на улиците на Ленинград“, денешен Санкт Петербург и за кого рече дека бил негов ментор во младоста. Ралин, пак, самиот еднаш изјавил дека тој е „втор татко“ на Путин откако го тренирал 11 години. Тој почина на 75-годишна возраст во 2013 година.

Кога Путин дојде на власт во 2000 година, тој го покани својот учител на ручек, а подоцна неговата смрт ја опиша како „ненадоместлива загуба“. Кариерата на Ралин започнала со тренирање на момчињата, а подоцна станал селектор на женската репрезентација во 2009 година.

 

Кога стигна веста дека Рахлин починал, Путин објави телеграма со сочувство на претседателската веб-страница, во која изјави дека е длабоко тажен и дека смртта на Ралин е голема и незаменлива загуба за сите. Според „Москва Тајмс“, Путин положил цвеќе на гробот на Ралин во Санкт Петербург и цело време стоел со наведната глава покрај градите на поранешниот тренер.

Путин му додели на Ралин почесен медал за сите достигнувања во руското џудо на неговиот 75-ти роденден.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img