5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Ова е првиот симптом на рак на дебелото црево

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ракот на цревата се развива во внатрешноста на дебелото црево и се смета за еден од најчестите видови на рак во светот. Раните случаи често немаат симптоми, поради што лекарите препорачуваат скрининг за лица со висок ризик или над 50 години.

Според лекарите, ректалното крварење често е првиот и најзабележлив знак за рак на дебелото црево.

Се верува дека комбинација од ректално крварење и промена на навиките на дебелото црево се вообичаен знак за рак на дебелото црево. Покрај оваа комбинација, показател за рак на дебелото црево може да биде и ректалното крварење во отсуство на перианални симптоми. Перианалните симптоми се однесуваат на проблеми кои ја зафаќаат областа околу анусот, како што се чешање и болка, пренесува TimesofIndia.

Некои трајни промени во навиките на дебелото црево што треба да ги знаете вклучуваат:

Дијареа

Затвор

Промени во конзистентноста на столицата

Промени во фреквенцијата на користење на тоалетот

Крв во столицата

Покрај горенаведените вообичаени знаци, други симптоми на рак на дебелото црево вклучуваат:

Постојана абдоминална непријатност како што се грчеви, гасови или болка

Чувство на нецелосна евакуација на дебелото црево

Замор

Необјаснето губење на тежината

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img