9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Ова е планот на ЕУ да се ослободи од руската нафта и гас. За граѓаните има девет барања

НАЈЧИТАНО

Европската унија ги повика луѓето да возат помалку, да ги исклучуваат клима уредите и да работат од дома три дена во неделата за да ја намалат зависноста од руската нафта и гас.

Европската комисија вели дека мерките, развиени во соработка со Меѓународната агенција за енергија, ќе им заштедат на домаќинствата во просек по околу 500 евра годишно.

„Доколку сите граѓани на ЕУ го следат планот од девет точки, наречен „Играње на мојот дел“, ќе заштеди доволно нафта за да се наполни 120 супертанкери и доволно природен гас за загревање на речиси 20 милиони домови“, соопшти Европската комисија.

„Луѓето ширум Европа и помогнаа на Украина со донации или директна помош за бегалците, а многумина би сакале да направат повеќе. Повеќето домаќинства имаат и повисоки сметки за енергија поради енергетската криза влошена од војната. „Користењето помалку енергија не е само непосреден начин за Европејците да ги намалат сметките, туку и ја поддржува Украина со намалување на потребата за руска нафта и гас, помагајќи да се намалат приливите на приходи кои ја финансираат инвазијата“, додаваат тие.

Каков е планот?
Според планот, намалувањето на термостатот за само 1 ° C би заштедило околу 7% од енергијата што се користи за греење, додека поставувањето на клима уредот за 1 ° C повеќе би можело да ја намали потрошувачката на електрична енергија до 10%, пренесува Индекс.

Тие ги повикаа граѓаните да:

– намалете го греењето во зима и помалку користете климатизери во лето

– прилагодете ги поставките на котелот

– користете го автомобилот поекономично

– Намалете ја брзината на автопатите, кога клима уредот е исклучен

– во недела во големите градови ја оставаат колата дома

– кратките патувања се прават со пешачење или возење велосипед наместо возење

– користете јавен превоз

– користете воз наместо авион.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО