17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Ова е најчеста причина зошто жените ги изневеруваат своите партнери

НАЈЧИТАНО

Романтичните врски треба да се негуваат и тие бараат многу работа. Од обезбедување дека вашиот партнер се чувствува сакан и разбран до споделување на одговорностите на начин што вие двајцата го сметате за соодветен, комуникацијата е клучна. Ако ги игнорирате овие работи, може да дојде до неверство.

Според некои експерти, психолози и терапевти, причина број еден зошто жените изневеруваат во врските е тоа што нивните емоционални потреби не се задоволени.

„Емоционалната приврзаност е основата на задоволството во секоја врска. Жените копнеат за внимание, поддршка, љубов и грижа. Кога овие потреби остануваат незадоволени, тие се чувствуваат фрустрирани и вознемирени“, вели Леа Мекмахон, советник и професор по психологија, и објаснува дека тоа е затоа што жените имаат тенденција да му придаваат поголема вредност на овој аспект од нивната врска.

„Мажите често се откажуваат од проблеми како што се недостаток на емоционална приврзаност и недостаток на комуникација, додека се фокусираат најмногу на физичките потреби“, додава Мекмахон.

Постојат осум основни причини за измама
Едно истражување од 2017 година, објавено во Журналот за сексуални истражувања, ги истражувало причините за неверството, а 495 учесници кои ги изневерувале своите партнери биле замолени да откријат зошто.

Анализата на нивните одговори откри осум основни причини: лутина, самодоверба, ниска посветеност, еднократни ситуациони фактори како што се пијанство, запоставување, сексуална желба за личноста што ја изневерувале, потреба за сексуална различност и недостаток на љубов во примарна врска.

Истражувањата покажаа дека жените во просек имаат подолги врски од мажите. Поголема е веројатноста и тие да ја признаат аферата на своите партнери. Доколку постои проблем – со емоционална поврзаност или нешто друго во вашата врска – за кој се плашите дека може да доведе до неверство, најважно е да разговарате со партнерот, пренесува Индекс.

„Луѓето не читаат мисли. Понекогаш на нашите партнери им требаат потсетници и упатства за да се грижат за нас. Соопштувањето на вашите потреби директно на наметлив начин е еден од начините да се влијае на нивната способност да бидат задоволени“, вели Ноел Бенах, сексуална терапевтка, додавајќи дека понекогаш проблемот е преголем за да се реши сам за парови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО