2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Ова е најдоброто време од денот за секс, откриваат експертите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откажете го тој деловен состанок; денес треба предвреме да заминете од работа поради една работа. Сексот е моќна работа. Освен што ќе ви го подобри расположението, сексот може да го намали и вашиот струк. Новото истражување покажува дека може дури и да ви го продолжи животот, па проверете колку пати дневно треба да имате секс за да го забавите стареењето.

Веќе знаете дека хормоните имаат огромни импликации врз вашиот сексуален живот, како и чувствата што ги доживувате потоа, пишува The Healthy.

Како што се испостави, овие хормони достигнуваат врв и паѓаат во текот на денот, а синхронизирањето на вашите со партнерот може да доведе до уште попријатен секс, вели експертот за хормони Алиса Вити.

Значи, кое е најдоброто време за секс? Според Вита, 15 часот.

За жените ова е време кога сè уште имаат доволно хормон кортизол и со себе носат енергија за сексуален однос. Во исто време, мажите имаат опаѓање на нивото на тестостерон, што ги прави емотивно поприсутни за време на сексот.

Вити вели дека клучот за задоволувачки секс е партнерите да најдат начин да ја искористат својата хормонална самосвест за да планираат попаметно за подобар секс.

Друго добро време за секс е наутро кога тестостеронот кај мажите – хормонот што го произведуваат за време на спиењето – е на највисоко ниво. „Мажите се повеќе заинтересирани да иницираат секс во овој период и се поспособни за подобар сексуален одговор“, заклучува Вити.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img