2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Ова е најдобриот пијалок за рамен стомак

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Не постои такво нешто како пијалок кој сам би го стопил салото на стомакот. Секако, можете да пробате пијалоци за брзо чистење на организмот, но тоа може да има негативни последици по вашето здравје и дефинитивно нема да даде трајни резултати.

Најбезбедниот и најефективниот начин за губење на салото од стомакот е преку урамнотежена исхрана и вежбање. Но, иако не постои чудотворна состојка, постојат одредени намирници и пијалоци кои можат да помогнат во процесот на слабеење. На пример, пиењето смути од овошје и зеленчук нема само по себе да предизвика губење на тежината, но може да придонесе за губење на тежината бидејќи е одличен начин да вклучите повеќе влакна и антиоксиданси во вашата исхрана.
Друг вид на пијалок кој може да помогне при слабеење е чајот, особено чајот од нане. Чаевите генерално имаат многу малку калории и се полни со антиоксиданси, па заедно со водата се идеален пијалок како дел од здравата исхрана. Дополнителна придобивка од чајот од нане е неговиот малку сладок вкус, кој може да помогне да се задоволи желбата за слатки и да се намали апетитот.

Освен тоа, чајот од нане е одличен, содржи антивирусни, антибактериски и антиинфламаторни својства, а токму поради неговите антивоспалителни својства помага во ублажување на варењето. Некои студии покажаа дека има релаксирачки ефект врз мускулите и ги ублажува грчевите и помага полесно да се исфрлат храната и гасовите од телото, а сето тоа се причините зошто делува на намалување на надуеноста, а поради тоа вашиот стомак може изгледајте порамно, пишува Здравствениот дом.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири мораше беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Зеќири ги известил полицајците од станицата во Карпош кои дошле да...

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...
spot_img
spot_img
spot_img