2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Ова е најдобрата храна за црниот дроб

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По кожата, црниот дроб е вториот по големина орган во вашето тело, за кој научниците тврдат дека извршува дури 500 задачи кои се клучни за одржување на здравјето. Ја разградува храната што ја јадеме, ги отстранува токсините од крвта, управува со нивото на холестерол, му помага на нашето тело да ги апсорбира мастите и го регулира нивото на хормоните. Токму поради неговото значење за здравјето, важно е да јадеме храна која ја поттикнува работата на црниот дроб и ја одржува неговата состојба на завидно ниво, пренесува Eat This, Not That.

„Можете да го заштитите вашиот црн дроб со избегнување додадени шеќери и алкохол и ограничување на преработената храна. Јадете претежно растителна храна која е антиинфламаторна и помага на правилно функционирање на црниот дроб. Исто така, би било добро да се обидете да јадете што повеќе овошје и зеленчук“, објаснува регистрираната нутриционистка Џил Вајзенбергер.

Јачмен и овес
Овие цели зрна се одличен извор на диетални влакна, кои се покажаа дека им помагаат на луѓето да изгубат тежина и создаваат здрава рамнотежа на бактерии во цревниот микробиом. Јадењето храна богата со растителни влакна како оваа ве одржува сити подолго време и често го намалува бројот на калории што ги консумирате. Уште повеќе, пребиотските влакна ја стимулираат здравата цревна микрофлора, што го намалува воспалението и оштетувањето на црниот дроб.

Зеленчук од семејството на зелка
„Доколку сакате суперхрана за здравјето на црниот дроб, она што дефинитивно ви го препорачувам е брокула, кељ, бриселско зелје и други зеленчуци со крстови. Овие зеленчуци му помагаат на телото природна детоксикација и го штитат црниот дроб од оштетување додека ја подобруваат неговата целокупна функција“, вели регистрираната диететичарка Карли Ноулс.

Боровинки и лиснато зеленило
„Неколку намирници кои ги препорачувам за здравјето на црниот дроб вклучуваат боровинки и други бобинки, билки и зачини, а особено зелен лиснат зеленчук. Секоја од овие намирници содржи многу фитонутриенти кои го промовираат здравјето и ја подобруваат функцијата на црниот дроб“, советува Вајзенбергер.

Кафе, зелен чај и вода
Најдоброто нешто што можете да го направите за да го заштитите вашиот црн дроб е да избегнувате алкохол. Втората најдобра работа што ја препорачуваат повеќето нутриционисти е да пиете доволно вода за да спречите дехидрација и да помогнете во подобро функционирање на црниот дроб.

Покрај водата, одлично решение за вашиот црн дроб се и кафето и зелениот чај, но тие треба да се консумираат умерено, односно да не ја надминуваат дневната количина.

Истражувачките студии објавени во International Journal of Clinical and Experimental Medicine покажуваат дека редовното пиење зелен чај е поврзано со намален ризик од рак на црниот дроб, заболување на масни црниот дроб, хепатитис и цироза на црниот дроб.

Кафето, вклучувајќи го и кафето без кофеин, исто така го намалува ризикот од хронични заболувања на црниот дроб, пишува Индекс.

Маслиново масло
А последната храна која ја препорачуваат нутриционистите е маслиновото масло, кое, како што велат, е добро да се консумира што почесто.

„Многу претходни студии покажуваат дека маслиновото масло значително го зголемува нивото на добриот холестерол во крвта, што ве штити од замастен црн дроб и на тој начин помага да се зачува здравјето на овој важен орган“, вели Ноулс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири мораше беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Зеќири ги известил полицајците од станицата во Карпош кои дошле да...

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...
spot_img
spot_img
spot_img