7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Оваа земја е европската жариште на инфлација

НАЈЧИТАНО

Среде инфлациската „бура“ предизвикана од инвазијата на Украина и последиците од пандемијата, Естонија го бележи најбрзиот пораст на инфлацијата во еврозоната

На централниот пазар на естонската престолнина Талин, купувачите се превртуваат додека ги гледаат дневните цени на летното овошје и зеленчук наредени во кутии пред нив. На штандот на кој се продаваше спакувана и конзервирана храна, една жена погледна во свежо испечатените ценовници, се сврте и замина додека продавачот само ги креваше рамениците.

„Луѓето навистина не се задоволни од тоа колку чинат работите сега“, вели Ана Корди, 19-годишна студентка која служи на еден од овоштарниците. „Ме обвинуваат затоа што стојам пред нив, но мислам дека знаат дека не можам многу да сторам за тоа“, додава тој, пренесува Политико.

Среде инфлациската „бура“ предизвикана од руската инвазија на Украина и долгорочните ефекти од пандемијата, Естонија го бележи најбрзиот пораст на инфлацијата во еврозоната. Последните податоци покажуваат годишен скок на цените од 22,7 отсто.

Ова значително го надминува просекот на европскиот блок – цените во 19-те земји кои го користат еврото како валута се зголемија за 8,9 отсто до крајот на јули. Корди вели дека малините на нејзиниот штанд, кои чинеле околу 7 евра за килограм пред една година, сега чинат 10,90 евра.

На главниот пат што води од пазарот, таблите на бензинската пумпа покажуваат дека безоловното гориво чини 2 евра за литар, блиску до неодамнешните рекордни нивоа.

Манвел Мусаелјан, дилер на автомобили, пристигна со моќно црно БМВ и рече дека цените се неверојатни. „Тоа е чисто срање“, рече Мусаелјан. „Нешто треба да се направи, владата мора да ги намали даноците или нешто слично. Ова не може да продолжи вака“.

Натпросечниот тренд на инфлација во Естонија може да се припише на голем број фактори, вклучително и порастот на цените на електричната енергија предизвикан од недостигот и исклучително силното закрепнување на естонската економија по пандемијата „Ковид-19“, што доведе до недостиг на работна сила и зголемување на платите .

Главоболки за владетелите
Според Централната банка на Естонија, економското производство на земјата на крајот на минатата година беше околу 7 отсто над нивото пред пандемијата. Спротивно на тоа, Германија, најголемата економска сила во Европа, не можеше да се врати на својата сила пред пандемијата во истиот период.

Се зголемува притисокот врз естонската влада, која за шест месеци ја очекуваат избори. Премиерката Каја Калас инсистираше на прилично строга фискална линија откако дојде на власт на почетокот на минатата година и јасно стави до знаење дека има намера да продолжи да ги ограничува трошоците.

Таа е свесна дека делењето државни пари на граѓаните кои имаат потреба може да доведе до поголема побарувачка во економијата, што би предизвикало нов бран на инфлација. Во исто време, ваквите плаќања би го зголемиле државниот дефицит.

Таа, исто така, посочи дека намалувањето на давачките за гориво нема да мора да биде од корист за возачите бидејќи во земји како Германија, каде што е испробана таква политика, трговците на мало не придонеле за заштедата.

По самитот на лидерите на Европската унија на крајот на јуни, Калас ги повика владите на ЕУ да соработуваат со централните банки за да се справат со глобалните сили – инвазијата на Украина и наследството на пандемијата – зад високата инфлација и лошата перспектива за економскиот раст.

„Се наоѓаме во тешка ситуација, која бара внимателни чекори“, изјави Калас.

Членството на Естонија во еврозоната значи дека земјата не може самостојно да ги менува каматните стапки за да одговара на сопствените економски потреби, како што е сега зголемувањето на трошоците за задолжување, за да ја намали економската активност, а со тоа и цените.

Намалување на куповната моќ
Наместо тоа, Европската централна банка (ЕЦБ) со седиште во Германија донесува одлуки за сите евро-земји, по дискусии меѓу гувернерите на 19-те земји-членки. Ова значи дека каматните стапки можеби нема да се зголемат колку што би сакала Естонија, бидејќи позадолжените членки на еврозоната со пониска инфлација – како што е Италија – веројатно ќе се спротивстават.

Во јули, ЕЦБ ги зголеми каматните стапки за половина процентен поен, наведувајќи ја потребата да се намалат очекувањата на јавноста за идната инфлација, која се искачи многу над целта на банката од 2 отсто. Централната банка сигнализираше дека во септември ќе следи уште едно зголемување на каматните стапки, а пазарите во моментов се обложуваат на уште половина процентен поен.

Но, и покрај ова, економистите проценуваат дека инфлацијата во Естонија најверојатно ќе остане висока во наредните месеци, надминувајќи го целиот раст на платите и оставајќи ги граѓаните со помалку расположлив приход.

Последните официјални прогнози на Банката на Естонија во јуни покажаа дека очекува инфлација во просек од 15,4 отсто во 2022 година и 4,3 отсто во 2023 година.

„Ова намалување на куповната моќ на домаќинствата загрижува многумина“, рече Расмус Катаи, раководител на Одделот за економска политика и прогнозирање во Централната банка на Естонија.

Портпаролката на министерот за финансии на Естонија вели дека владата планира некои мерки за да го намали притисокот од порастот на цените врз домаќинствата. На пример, заработката до 654 евра месечно ќе биде ослободена од данок на доход, наспроти претходните 500 евра. Акцизите за струја и гориво ќе бидат замрзнати до април 2024 година.

Одговор на граѓаните и фирмите
Естонските потрошувачи и бизниси развија индивидуални одговори на повисока инфлација. За некои компании, одговорот беше да ги зголемат сопствените цени.

Во хотелот Иглупарк во поранешното пристаниште за хидроавион во Талин, гостите се релаксираат пред дрвените иглуа на патеките за сончање со поглед на Балтичкото Море. Помошник-менаџерот Таави Нимисту објаснува дека изминатите месеци биле доста тешки бидејќи секое слетување се загрева на струја, што ја изложува компанијата на скокови во цената на електричната енергија.

Nõmmistu вели дека цените на хотелите се зголемиле приближно во согласност со инфлацијата, истакнувајќи дека менаџментот ќе се состане подоцна истиот ден за да разговара за цените наредното лето. Тој посочува дека најверојатно повторно ќе бидат подигнати.

„Кога отворивме во октомври минатата година, моравме да ги одржуваме цените пониски додека не дојде до побарувачка“, рече Nõmmistu. „Но, со зголемувањето на трошоците, ги зголемивме нашите цени за да продолжиме.

Друг одговор на зголемената инфлација, овој пат од страна на работниците, беше барањето за повисоки плати. Неодамнешниот извештај на естонскиот деловен дневен весник Арипаев го цитираше локалниот шеф на шведскиот телекомуникациски гигант Ериксон, кој вели дека вработените вршат притисок врз платите.

Официјалната статистика покажува дека платите во Естонија пораснале за 8,1 отсто во првиот квартал од оваа година, наспроти растот од 4,9 отсто во истиот период во 2021 година, што е сè уште далеку под нивото на инфлација. Централната банка очекува дека растот на платите ќе надмине 10 проценти оваа година, а притисоците ќе останат силни следната година.

Американска „лекција“
Доколку компаниите продолжат да ги зголемуваат цените на пошироки размери, а уште повеќе работници продолжат да бараат повисоки плати, тоа може да предизвика долгорочна главоболка за централните банкари и креаторите на фискалната политика.

Примери од историјата, како оној на САД во 1970-тите, укажуваат на тоа дека таквите инфлаторни спирали можат да се вкоренети и да се самоовековечат додека компаниите и работниците се обидуваат да ги спречат идните повисоки цени со кои очекуваат да се соочат. Поранешниот претседател на американската централна банка, Пол Волкер, успеа да ја скроти инфлацијата дури во раните 80-ти, со наметнување каматни стапки до 20 проценти.

Сепак, не сите сегашни одговори на високата инфлација во Естонија се инхерентно инфлаторни. Продавачот на овошје Ана Корди на почетокот на приказната вели дека планира да работи подолго време за да се осигура дека нејзините заштеди ќе бидат доволни за да се префрли на колеџот на кој планирала да оди.

Работниците кои работат повеќе часови треба да ја направат естонската економија поефикасна без да ја поттикне инфлацијата, барем на краток рок. Но, Корди веќе е загрижен дека зголемените сметки за електрична енергија можеби нема да имаат доволно средства за да го реализираат планот оваа зима.

„Тоа е голем проблем“, вели таа. „Не знам дали ќе можам да си дозволам да се оддалечам и да живеам сам како што планирав“

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО