9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

ОБЈАВЕН ТРЕЈЛЕРОТ ЗА СЕРИЈАТА „АТАТУРК“

НАЈЧИТАНО

Каналот „Дизни плус“ го објави трејлерот за телевизиската серија „Ататурк“, која делумно се снимаше и во Битола, родниот град на големиот турски политичар, реформатор и државник, на чиј живот е посветен филмот.

Серијата во шест епизоди е проект на турската продуцентска куќа „Ланистар медиа“, а во Македонија соработуваше со македонската продуцентска куќа „Сектор филм“. Овој проект е финансиски поддржан од каналот „Дизни плус“, каде што ќе се емитува серијата.

Трејлерот го открива тогашниот потполковник Мустафа Кемал пред битката кај Чунук Баир,

Улогата на Ататурк ја толкува Арас Булут Ијнемли.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО