4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Објавени се нови препораки за самоизолација поради инфекција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача луѓето кои се позитивни на корона вирусот и имаат симптоми на Ковид-19 да се самоизолираат 10 дена, додека петдневна самоизолација се препорачува за оние кои се заразени, но не имаат симптоми.

„Условната препорака е 10 дена за оние кои имаат симптоми поради инфекција со корона вирусот и пет дена за лица со асимптоматска инфекција“, се наведува во ажурираните препораки на СЗО.

СЗО, исто така, предлага употреба на брзи антигенски тестови за да се намали периодот на самоизолација, како и укинување на мерките на претпазливост засновани на пренесување на вирусот и ослободување од третман врз основа на ажурирани упатства.

Според најновите податоци на СЗО, од почетокот на пандемијата до вчера, регистрирани се вкупно 660.746.894 случаи на заразени, со 6.692.538 смртни случаи од инфекција со корона вирусот во светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Зошто ЕСМ купува поскап гас од оној што се нуди на берзата?

Зошто ЕСМ купува поскап гас од оној што се нуди на берзата? Експерти велат дека тоа е последица на политиката на владата, а не на...

Порано го победуваше Надал, сега покажува како со дрон фрла бомби врз Русите

Некогашиот 13 тенисер во светот Александар Долгополов денес се бори во војната против Русија за својата земја Украина. Долгополов го замени рекетот со навигатори за...

Скандал на германската министерка Бербок, лани дала 300.000 евра државни пари за пудра, шминка и стајлинг!

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, дала огромни суми државни пари во текот на 2022 година за шминка и за фотограф, пишуваат...
spot_img
spot_img
spot_img