Објавени се најголемите закани за германскиот напредок

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Недостигот на квалификувана работна сила и слабите подобрувања на продуктивноста се сериозна закана за просперитетот во Германија, предупреди во понеделникот државната развојна банка KfW.

„Темелите (кои треба да гарантираат) натамошно зголемување на просперитетот се уриваат“, објави германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ) во понеделникот како заклучок од студијата на KfW.

Главниот економист на банката, Фрици Келер-Геиб, беше јасен: „Комбинацијата на намалената долгорочна понуда на домашна работна сила и слабиот раст на продуктивноста е единствен предизвик со кој не сме се соочиле од крајот на војната“.

За да не се оствари мрачната прогноза, мора да се зголеми понудата на работна сила преку имиграција и натамошни мерки на пазарот на трудот, нагласуваат од развојната банка.

Во исто време, работата мора да биде попродуктивна, што треба да се постигне, меѓу другото, со намалување на бирократијата и промовирање на иновациите, велат тие.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img