16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Објавена статистика: Ова се автомобилите кои најмногу и најмалку расипуваат

НАЈЧИТАНО

Германскиот автомобилски клуб (ADAC) ја објави статистиката за интервенции извршени за изминатата година на автомобили стари од три до десет години. Најмногу интервенции се поврзани со дефект на батеријата, 46,2 отсто од вкупно 3,49 милиони дефекти.

Вкупно 132 модели на возила беа оценети во статистиката за дефекти на ADAC за 2021 година, кои првпат беа регистрирани помеѓу 2012 и 2019 година. Покрај акумулаторот, помош на пат се бара и за дефект на моторот или управувањето со моторот (15,5 отсто), проблеми со каросеријата, управувањето, сопирачките, суспензијата или менувачот (14,8 отсто), електрониката (10,3 отсто), гумите (7 отсто) и системот за пумпа за гориво (3,1 отсто), според Ревија ХАК.

Имено, некои дефекти на возилата се чести и се појавуваат по одреден период. Проблемите со пумпата за гориво, на пример, статистички се појавуваат дури откако возилото ќе наполни 10 години, а потоа стануваат се почести. Проблемите со алтернаторот континуирано се зголемуваат од четврта година. Потешки неисправности со свеќичките се забележани кај автомобилите произведени во 2013/2014 година. година.

На возраст од три до десет години, најсигурни беа Toyota Aygo, Audi A1, Renault Captur, Mini, Suzuki Vitara (од 2019 до 2016 година), Audi Q3, BMW Серија 1, BMW X1, Audi A4, Audi A5 , Audi Q5, BMW 3 Series, BMW 3 Series Coupe, BMW X3, Audi A6 и BMW 5 Series.

Dacia Sandero доби многу добри оценки во сите години, Volkswagen Polo е исто така многу добар, а само 2012 година беше оценета под многу добра. Dacia Duster е главно оценета како добро, а 2013 година е оценета одлична. Mercedes-Benz B класа е многу добар во сите години. Mitsubishi ASX е исто така одличен и многу добар.

Seat Leon е многу добар во сите години. Volkswagen Golf е многу добар, освен 2012 кога е – добар. Kia Ceed се движи од лош рејтинг (2012 година) до многу добар рејтинг (2019 година). Mazda Cx-5 е многу добра, освен 2013 кога е добра. Škoda Octavia е многу добра, освен 2013 и 2012 година кога беше оценета пониско, т.е добра.

Модели кои немаат спектакуларни резултати

Модели кои немаат спектакуларни резултати се Smart Forfour, Hyundai i20, Renault Clio, Toyota CH-R, Toyota Corolla, Ford S-Max, Opel Insignia и Volkswagen Sharan. Така, на пример, Toyota Aygo регистрирана за прв пат во 2019 година има 2,2 дефекти на 1000 регистрирани возила, додека Smart Fortwo има 7,5. Toyota Aygo од 2012 година има 9,3 дефекти, а Smart Fortwo истата година 21.

Во категоријата мали автомобили, Suzuki Swift од 2019 година, на пример, има 1,4 дефекти на 1.000 регистрирани возила, а моделот од 2012 година има 14,8 од нив. Hyundai i20 од 2019 има 2,4, а од 2012 31,4. Audi A4, кој припаѓа на средната класа, има 1,9 дефекти на 1000 регистрирани возила во 2019 година, а 9,1 од нив во 2012 година.

Opel Insignia од 2019 година има 12,3 дефекти, а од 2012 година 26,4 од нив. BMW Серија 5 од 2019 година има 1,4 дефекти, а моделот од 2012 година има 16,5 од нив. Мерцедес Е класата од 2019 година има 2,4, додека моделот од 2012 година има 23,7.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО