16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Обрнете големо внимание ако почувствувате ваква болка во вашата рака

НАЈЧИТАНО

Високиот холестерол го зголемува ризикот од срцеви заболувања и срцев удар. Се нарекува и тивок убиец бидејќи често не се манифестира преку симптоми или физички изглед на една личност.

Затоа е важно да се одржува нормалното ниво на холестерол бидејќи може да предизвика таложење на маснотии во артериите, што доведува до намалување на протокот на крв во рацете и нозете, според експертите, пишува Тајмс оф Индија.
Еден од симптомите што може да укажуваат на висок крвен притисок е болката во раката. Доколку не се лекува, може да го отежне извршувањето на секојдневните задачи, а освен движењето, болката може да се почувствува и при одмор.

Болката може да биде блага до силна и обично поминува по неколку минути одмор. Доколку се сомневате дека е висок холестерол, направете тест на крвта, советуваат експертите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО