9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Обрнете внимание на 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

НАЈЧИТАНО

Новата студија даде загрижувачки податоци кои покажуваат зголемување на новодијагностицираните карциноми на дојка и на дебелото црево во доцните фази на болеста, додека е забележан пад на новите дијагнози во раните фази на болеста, тренд кој може директно да се поврзе со КОВИД. -19 пандемија.

Резултатите од студијата беа објавени минатата недела во списанието JAMA Network Open, а податоци се собрани од 522 луѓе кои го посетиле Центарот за рак на Универзитетската болница во Сан Диего во периодот од 2019 до 2020 година. Иако вкупниот број на сите дијагнози на рак беше сличен во тие две години, има повеќе дијагнози на рак во подоцнежната фаза на болеста во 2020 година, во екот на пандемија, пишува Ordinacija.hr.

Така, во 2019 година рак на дојка е дијагностициран во првата фаза во 64 отсто од случаите, а помалку од 2 отсто е откриен во четвртата, последна фаза. Но, следната година, работите се променија, при што само 51 отсто од сите нови случаи на рак на дојка беа откриени во првата фаза по почетокот на пандемијата, додека 6,2 отсто беа откриени во последната фаза. Сличен тренд е забележан и кај ракот на дебелото црево: ако се споредат 2019 и 2020 година, откривањето на рак во првата фаза е намалено од 17,8 отсто на 14,6 отсто, додека во четвртата фаза има зголемување од 6,7 отсто на 19,5.

Авторите на студијата веруваат дека ваквите резултати може да се поврзат со затворањето на институциите за време на пандемија.

„Нашата студија е дизајнирана да го следи бројот на дијагнози и фазите во кои се дијагностицира болеста, така што не знаеме точно зошто се појавиле такви резултати. Лично, јас сум загрижен затоа што мислам дека голем број луѓе избегнуваа или ги одложија рутинските прегледи за време на пандемијата. Беа вклучени прегледи како мамографија или колоноскопија, а хоспитализацијата беше избегната поради страв од инфекција со вирусот. Последните стадиуми на болеста со кои се соочуваме сега би можеле да се забележат на самиот почеток доколку се направи преглед и тоа би овозможило успешно лекување“, вели еден од авторите на студијата, онкологот д-р Каррин Голф од болницата во Сан Диего.

Според д-р Голд, истражувачите не истражувале зошто има толкаво зголемување на откривањето на рак во доцна фаза, рак на дојка и рак на дебелото црево и зошто има пад на бројот на новодијагностицирани случаи. Сепак, тие имаат неколку теории. Д-р Голд истакнува дека веројатно има неколку фактори, што значи дека има многу причини.
Првата би била дека инспекциите се одложени поради пандемијата. Болниците и медицинските центри ги немаа сите ресурси на располагање, а многумина откажаа прегледи како мамографија и колоноскопија во одреден момент од пандемијата за да се грижат за пациентите со КОВИД, објасни д-р Голд.

Пациентите се плашеа да стапат во контакт со медицинскиот персонал. Болниците и центрите се места каде што пациентите со КОВИД исто така оделе за помош и затоа луѓето избегнувале да престојуваат во исти простории. „Болниците и сличните установи се познати како места каде што можете лесно да стапите во контакт со вирусот, а тоа некако ја намали мотивацијата на луѓето да доаѓаат на прегледи“, рече д-р Ричард Рајтерман.

Многумина мораа да бидат ставени во карантин во одреден момент од пандемијата. Дополнително, моравме да останеме дома и само доколку сме во контакт со заразено лице за да не се шири вирусот. Д-р Рајтерман смета дека овие околности влијаеле и на промените во плановите.

На располагање имаше помалку персонал. Многу болнички персонал мораше да остане дома за време на пандемијата, што исто така ја намали достапноста на некои прегледи.

Прегледот едноставно не беше приоритет. Бидејќи животот на сите се менуваше за време на пандемијата, прегледите кои не се сметаа за примарни беа одложени до некоја подобра можност.

Навиката да се оди на закажани и превентивни прегледи ќе се врати по пандемијата, вели д-р Рајтерман и советува секој да биде застапник за своето здравје.

„Не очекувајте другите да се грижат за вас, треба сами да знаете кога е време за преглед и ако не се чувствувате добро или не забележувате симптоми, треба да разговарате за нив“, заклучува тој.

Симптоми на рак на дебелото црево
Ракот на дебелото црево е многу тивка болест која може да се развива во телото со години без видливи знаци. Меѓутоа, ако почувствувате некој од симптомите како оние наведени подолу, веднаш консултирајте се со вашиот лекар бидејќи овие симптоми треба да се сфатат сериозно. Вашиот лекар треба да биде свесен за вашите симптоми и да ве води низ следните чекори.

Симптоми кои укажуваат на важноста на брз преглед:

Видливо крварење во столицата,

Промена на начинот на празнење на цревата (наизменично запек и дијареа, црни столици, тенки столици)

Чувство на нецелосно празнење на цревата

Појава на необјаснета анемија

Рекурентна болка во абдоменот и карлицата и/или

Ненамерно губење на тежината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО