16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Обрнете внимание на овие предупредувачки знаци дека можеби заболувате од рак

НАЈЧИТАНО

Познавањето на знаците и симптомите на ракот е клучно за раната дијагноза и лекување, велат лекарите.

„Со толку многу видови на рак, симптомите и предупредувачките знаци може да варираат од случај до случај“, вели онкологот Тимоти Кокс, доктор на науки.

„Сепак, ненадејните и необјаснети промени на надворешната страна на вашето тело обично се знак дека нешто се случува внатре. Најдобар начин за рано откривање на ракот е да се прават редовни самопрегледи. Секогаш внимавајте на сопственото тело“.

Еве пет предупредувачки знаци за можен рак, според лекарите.

Слабеење
Ненадејното, необјаснето губење на тежината може да биде знак за рак, предупредуваат експертите. „За многу луѓе со рак, ова необјаснето губење на тежината е еден од првите показатели за болеста“, вели хематологот и онколог Munveer Bhangoo, MD. „Некој кој губи толкава тежина без очигледна причина треба да го посети својот лекар за да утврди што го предизвикува тоа.

Замор
„Екстремниот замор кој не се намалува по одморот може да биде ран знак за рак“, вели Џон Хопкинс Медицин. „Ракот ги користи хранливите материи на вашето тело за да расте и да напредува, така што тие хранливи материи повеќе не го надополнуваат вашето тело. Оваа „кражба на хранливи материи“ може да направи да се чувствувате исклучително уморни“.

Промени на кожата
Следете ги сите промени на кожата, особено бенките и пегите. „Новите бенки, пеги и други промени на кожата може да бидат ран знак за рак на кожата“, вели д-р Кокс.

Отоци и грутки
Грутки и отоци може да бидат знак за рак и никогаш не треба да се игнорираат, велат лекарите. „Обично, зголемен тестис или мала грутка се можните први знаци на рак на тестисите“, вели Џенифер А. Линехан, доктор на науки. „Секоја грутка, проширување, болка или оток треба да се процени од лекар што е можно поскоро. Другите симптоми на рак на тестисите обично се појавуваат само откако ракот ќе се прошири на други делови од телото“.

Болка
Постојаната болка која не престанува може да биде знак за рак. „Доколку имате постојана болка и таа не исчезнува со лекови, вежбање или други техники за олеснување на болката, нешто можеби нема да работи како што треба во вашето тело“, вели д-р Кокс. „Постојаните главоболки можат да бидат знак за тумор на мозокот, а болката во стомакот или карлицата може да биде знак за рак на дебелото црево, ректумот или јајниците.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО