8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Обрадовиќ: Ако јас сум проблемот, можам да одам…

НАЈЧИТАНО

Кошаркарите на Партизан на многу разочарувачки начин ја завршија сезоната во Еврокупот – по поразот на домашен паркет од турската Бурса, која ги елиминираше во осминафиналето, тренерот на тимот Жељко Обрадовиќ беше крајно разочаран од големиот неуспех.

Партизан загуби по продолженија пред 19.000 свои навивачи, иако имаше пет поени предност во последните секунди од натпреварот.

„Би сакал да и честитам на Бурса за победата. Ова беше вистински елиминациски натпревар. Жал ми е за играчите и публиката што дојде. Ја преземам одговорноста за поразот во контекст на се што се случи на теренот. Не би сакал да навлегувам во детали, но мислам дека имавме шанса многу лесно да го завршиме дуелот. Сепак, ние не. Логично е да преземам одговорност. Жал ми е што потрошивме една година искуство само за да дојдеме на оваа позиција. Така испадна“, изјави Жељко Обрадовиќ.

„Дојдов во Партизан со најголеми амбиции. Знаевме дека се игра еден натпревар, се трудевме да се подготвиме на најдобар начин. Секогаш ќе ги бранам играчите. Во неколку наврати сум кажал: Имам одличен стручен штаб, работата е феноменална… Се подготвувавме… Не беше доволно. Ќе тргнеме од себе, прво од главниот тренер. Се беше добро во сезоната, освен финалето на купот со Звезда, сите знаеме колку сите во Партизан го посакуваа овој успех. Тешко ми е и којзнае колку ќе ме држи. Знам колку енергија вложуваат претседателот на клубот, спортскиот директор, стручниот штаб и играчите. Влегов во соблекувалната и не можев ни да им кажам на играчите кога го имаме следниот тренинг бидејќи немав поим во мојата глава дека може вака да заврши. Се случија неверојатни работи. Ни претстои уште плеј-офот од АБА лигата“, изјави деветкратниот освојувач на Евролигата.

Обрадовиќ проговори и за својата иднина на црно-белата клупа.

„Дојдов во Партизан три години. Ако клубот е незадоволен од мојата работа, ако има некој подобар, немам проблем да си заминам. Дури и настапот во Еврокупот да одеше најдобро, јас ќе останев да работам. Ова е живот. Ќе анализирам сè, но мора да работиме заедно и да се држиме заедно. Ако јас сум проблемот, нема проблеми“, изјави 62-годишниот Чачанец.

Партизан сега се врти кон обврските во АБА лигата – следниот натпревар на црно-белите го чека ривалот во плеј-офот од регионалното натпреварување.

Натпреварот Партизан – Бурса можеше да го гледате во Спорт Клуб со СББ или, доколку сè уште не сте корисник на услугите на СББ – преку апликацијата ЕОН со ЕОН пакетите надвор од мрежата на СББ, кои се достапни преку кој било интернет во Србија. Спортскиот пакет ЕОН е достапен за 799 динари, без договорна обврска во следните 30 дена.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО