17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Нутриционист: Пет причини зошто треба да јадете капини

НАЈЧИТАНО

Нема многу работи кои се толку задоволувачки како грицкањето сочна капина. Оние темно виолетови бобинки кои се полни со јастиви семиња се суштинска летна храна која може да ги подобри нашите салати, коктели, па дури и овесна каша за појадок.

Капините се достапни за многумина од нас во нашите локални продавници, земјоделски пазари и, доколку ги имате, во дворовите. Ако не можете да набавите свежи капини, за среќа замрзнатите опции се достапни во текот на целата година, пишува нутриционистот Лорен Манакер за порталот Eatthis.

Капините се нискокалорични, немаат додаден шеќер и се полни со важни хранливи материи. Една шолја свежи капини содржи:

60 калории 14 грама јаглени хидрати

7,5 грама влакна

42 милиграми калциум

29 милиграми магнезиум

30 милиграми витамин Ц.

Покрај тоа, како и другите бобинки, капините содржат антиоксидантни полифеноли, вклучително и антоцијанин (кој му дава на ова овошје уникатна нијанса).

Со неверојатниот вкус што го нудат капините, нивното јадење може да му даде на вашето тело некои големи придобивки ако редовно уживате во нив. Ако сте љубител на капини, еве пет неверојатни ефекти од јадењето на овие црни убавици:

Може да изгубите тежина
Консумирањето овошје е поврзано со позитивни ефекти врз контролата на тежината. Капините се природно масни и без натриум, немаат додадени шеќери и се релативно ниски во калории. Покрај тоа, влакната кои се наоѓаат во овие бобинки може да помогнат во промовирањето на ситост, што може да помогне да се одржи здрава тежина на долг рок.

Ќе го зајакнете имунитетот
Витаминот Ц е моќна хранлива материја која помага за здравјето на имунитетот. Витаминот Ц придонесува за имунолошката одбрана и ја стимулира антиоксидантната активност за чистење, на крајот поддржувајќи го целокупното здравје на една личност. Една чаша свежи капини обезбедува 30 mg витамин Ц, што е над 30% RDA.

Може да видите когнитивни подобрувања.
Капините содржат уникатен полифенол наречен антоцијан, кој исто така се наоѓа во други намирници кои имаат природно сина или виолетова боја (како што се боровинки, виолетова зелка и виолетови компири). Податоците покажуваат дека овој полифенол е поврзан со значително подобрување на меморијата, вниманието и психомоторната брзина, што ги прави капините моќна храна за здравјето на мозокот.

Може да забележите подобрувања во цревниот микробиом.
Вашиот цревен микробиом може да има големо влијание врз здравјето на цревата, вашето имунолошки здравје, па дури и на вашето ментално здравје, а тоа е под влијание на одредени избори во исхраната и начинот на живот. Потрошувачката на бобинки, вклучувајќи ги и капините, може да предизвика силна промена во бактериските заедници на гастроинтестиналниот тракт и да го поддржи здравиот цревен микробиом.

Може да го ублажите воспалението
Хроничното воспаление е поврзано со срцеви заболувања, мозочен удар, рак и други болести. Податоците покажуваат дека овие бобинки можат да помогнат во борбата против воспалението, особено она предизвикано од дебелината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО