9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Нутриционистот објасни зошто не е паметно да се пие кафе на празен стомак

НАЈЧИТАНО

Ако кафето е првото нешто по кое посегнувате кога ќе се разбудите, време е тоа да го промените. Нутриционистката Оливија Хедлунд предупреди дека пиењето кафе на празен стомак може да предизвика големи проблеми со работата на цревата и играњето со хормоните.

„Кафето е кисело и затоа не седи добро на празен стомак. Исто така, предизвикува телото да оди во состојба на висок стрес и ги нарушува вашите хормони“, сподели Хедлунд.

Таа објасни дека реакцијата на стрес ги предизвикува потресите кои ги чувствуваме после кафето, но и тоа чувство на еуфорија како да сме во состојба да го освоиме целиот свет.

„Тоа добро чувство влијае на вашето тело, особено кај жените и оние со проблеми со цревата или хормонална нерамнотежа. Испив неколку шолји кафе на празен стомак, се чувствував како да сум на врвот на светот, а потоа добивав акни и се прашував зошто“, додава Хедлунд.

Нејзин совет е да се напиете нешто пред утринското кафе. Ако можете, добро би било да јадете нешто. Хедлунд советува јајца, сурови млечни производи, бобинки, јаболко или круша, пишува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО