2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Нутриционисти: Се покажа дека овие намирници го зголемуваат ризикот од дијабетес тип 2

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Омилениот месен деликатес на многу луѓе може да го зголеми ризикот од дијабетес тип 2, предупредуваат научниците. Како што објави The Sun, француските истражувачи откриле дека хемикалиите за конзерванси, кои најмногу ги има во сланината, ја зголемуваат стапката на заболени од оваа болест.

Нивната студија ја следела исхраната и стапката на дијабетес 12 години кај повеќе од 104.000 луѓе, а резултатите покажале дека појавата на дијабетес тип 2 била дури 27 отсто поголема кај оние кои јаделе големи количини на нитрити, т.н. најмногу се наоѓа во сланината, но и во колбасите, шунката и саламата.

Водечкиот автор на студијата, д-р Бернард Сроур од Универзитетот во Сорбона, Париз Норд, рече дека луѓето треба да ја ограничат нивната потрошувачка на храна што содржи контроверзни адитиви, вклучително и натриум нитрит.

„Овие резултати даваат нови докази за потребата да се намали употребата на нитритни адитиви во преработеното месо во прехранбената индустрија“, објаснува Сроур, кој додава дека неодамнешните истражувања исто така ја поврзуваат потрошувачката на сланина и други месни производи со зголемен ризик од дебелото црево. , рак на дојка и простата.извештаи Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img