4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Нутриционистите ги сакаат: 11 од најздравите намирници во светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ние мора да консумираме храна секој ден за да му обезбедиме на нашето тело доволно енергија и хранливи материи за правилно функционирање.

Можеме да јадеме само ограничено количество храна во еден ден, па за да го максимизираме количеството на хранливи материи што ги внесуваме, има смисла паметно да ја избереме храната што содржи најголема количина и разновидност на хранливи материи.

Ова се 11-те најхранливи намирници во светот кои нутриционистот Андреа Биланџија ги издвои во статија за Ordinacija.hr како оние кои вреди да се консумираат редовно:

1. Зелен чај
Зелениот чај го сметаме за еден од најздравите пијалоци во светот. Полн е со антиоксиданси кои имаат многу здравствени придобивки, како што се подобрена функција на мозокот, намалување на маснотии, превенција од рак, намалување на ризикот од срцеви заболувања… Овој чај е богат со полифеноли, природни соединенија кои имаат здравствени придобивки, како што се намалување на воспалението и помагање за борба против ракот.. Зелениот чај содржи катехин наречен епигалокатехин-3-галат (EGCG). Катехините се природни антиоксиданси кои помагаат да се спречи оштетувањето на клетките и да се обезбедат други придобивки.

2. Куркума
Зачинот познат како куркума можеби е најефективниот додаток во исхраната. Многу висококвалитетни студии покажуваат дека куркумата има големи придобивки за вашето тело и мозок. Куркумата – а особено нејзиното најактивно соединение, куркуминот – има многу научно докажани здравствени придобивки, како што е потенцијалот за подобрување на здравјето на срцето и спречување на Алцхајмерова болест и рак. Има силно антиинфламаторно дејство и е силен антиоксиданс. Може да помогне и во подобрување на симптомите на депресија и артритис.

3. Кељ (и друг зелен лиснат зеленчук)
Кељот е полн со витамини, минерали, влакна, антиоксиданси и разни биоактивни соединенија, а ние го сметаме за најздрав од сите зелени лиснати зеленчуци. Кељот е особено богат со витамин Ц, витамин А, витамин К1. Содржи и големи количини на витамин Б6, калиум, калциум, магнезиум, бакар и манган. Токму затоа е идеален сојузник во борбата против хроничните болести и забрзаното стареење. Порција од една шолја има само 9 калории, што го прави кељот идеална храна за секој кој внимава на нивната тежина.

4. Лук
Лукот им дава на јадењата посебен вкус, а исто така е и многу хранлив. Има висока содржина на витамини Ц, Б1 и Б6, како и калциум, калиум, бакар, манган и селен. Лукот е богат и со корисни сулфурни соединенија како што е алицин. Многу студии покажуваат дека алицинот и лукот можат да го намалат крвниот притисок, како и вкупниот и ЛДЛ (лошиот) холестерол. Исто така, помага да се подигне HDL (добриот) холестерол, потенцијално намалувајќи го ризикот од срцеви заболувања. Лукот има и различни антиканцерогени својства. Суровиот лук има и значајни антибактериски и антигабични својства.

5. Сардини (и други сини риби)
Сардините се мали, масни риби кои можат да се јадат цели со коски, што ги прави одличен извор на калциум. Тие ги содржат речиси сите хранливи материи што му се потребни на вашето тело, а како и сите други масни риби, тие се исклучително богати со омега-3 масни киселини здрави за срцето.

6. Боровинки (и други бобинки)
Кога станува збор за хранливата вредност на овошјето, боровинките се на самиот врв. Тие се полни со моќни антиоксиданси, вклучувајќи антоцијани и разни други растителни соединенија, од кои некои можат да ја преминат крвно-мозочната бариера и да обезбедат заштитни ефекти врз вашиот мозок. синдромот имаше понизок крвен притисок и намалени маркери на оксидиран ЛДЛ (лош) холестерол по додавањето боровинки во нивната исхрана. Бројни истражувања покажуваат дека боровинките можат да помогнат во борбата против ракот.

7. Темно чоколадо (какао)
Темното чоколадо со висока содржина на какао е една од најхранливите намирници што можете да ги јадете. Полн е со растителни влакна, железо, магнезиум, бакар и манган, но неговата најголема предност е неверојатната количина на антиоксиданси. Всушност, се покажа дека какаото и темното чоколадо имаат повеќе антиоксиданси од која било друга храна, вклучувајќи ги и боровинките и бобинките од акаи. Темното чоколадо има моќни здравствени придобивки, вклучително и подобрување на протокот на крв, помал ризик од срцеви заболувања, понизок крвен притисок, намален оксидиран ЛДЛ холестерол и подобрена функција на мозокот.

8. Кефир
Кефирот е ферментиран млечен пијалок, кој се одгледува од зрна кефир. Тој е богат извор на калциум, протеини и витамини од групата Б. Кефирот содржи милиони пробиотици, бактерии со потенцијални здравствени придобивки. Исто така, има малку лактоза и е преполно со витамини и минерали кои се добри за вашето тело. Постојат голем број на потенцијални здравствени придобивки од кефирот, вклучувајќи го и подобрувањето на холестеролот, контролата на шеќерот во крвта и здравјето на цревата. Кефирот го зајакнува вашиот имунолошки систем, помага при проблеми со варењето, го подобрува здравјето на коските.

9. Репка
Цвеклото е една од најздравите намирници во светот. Има ниска содржина на калории и масти, и висок процент на витамини, минерали и антиоксиданси. Цвеклото е исто така добар извор на влакна кои можат да помогнат при намалување на холестеролот и крвниот притисок. Цвеклото е богато со минерали, вклучувајќи нитрати, калиум, бетаин, магнезиум, фолна киселина и витамин Ц. Покрај тоа, цвеклото може да ја подобри циркулацијата и менталните перформанси, да го намали крвниот притисок и анемијата и да ја намали анемијата. Доколку барате храна која е вкусна и супер здрава, цвеклото е вистинскиот избор!

10. Леќа
Леќата е одличен извор на протеини, влакна и минерали, што ја прави една од најздравите намирници во светот. Неодамнешните студии покажаа дека леќата може да го подобри здравјето на срцето, варењето и контролата на шеќерот во крвта. Покрај тоа, леќата е добар извор на антиоксиданси и фитонутриенти кои можат да помогнат во заштитата од болести. Ако сакате да го подобрите вашето здравје, додадете леќа во вашата исхрана!

11. Ореви
Оревите содржат алфа-линоленска и линолеинска киселина, кои може да имаат антиинфламаторни својства кои помагаат во одржување на здравјето на крвните садови, а истовремено позитивно влијаат на нивото на липидите во крвта. Полинезаситените масни киселини, кои се подобри за вас од заситените масти, ги има во изобилство во оревите. Поради високото ниво на влакна, алфа-линоленска киселина и омега-3 масните киселини, како и една од највисоките концентрации на антиоксиданси, оревите се наречени „суперхрана“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img