1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Норвешки генерал тврди дека загубите на украинска страна се 100.000 војници

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Началникот на Генералштабот на норвешките вооружени сили генерал Еирик Кристоферсен изјави дека за речиси една година конфликт во Украина, убиени и повредени се речиси 180.000 руски војници, додека загубите на украинска страна изнесуваат 100.000 луѓе.

Тој не прецизира од каде се податоците за бројот на жртвите.

– Украинските загуби се веројатно повеќе од 100.000 загинати и повредени. Покрај тоа, Украина има околу 30.000 загинати цивили во таа страшна војна – наведе Кристоферсен.

Тој додаде дека и покрај големите загуби, Русија е способна да ја продолжи војната бидејќи Москва има капацитети за мобилизација и производство на оружје.

– Најзагрижувачка работа е дали Украина ќе може да ги задржи руските воздухопловни сили надвор од војната, бидејќи досега сите ги држеше настрана благодарение на нејзината противвоздушна одбрана – наведе Кристоферсен.

Во руските напади во изминатите месеци најмногу се користеа проектили со голем дострел.

Во исто време, норвешкиот генерал повика што поскоро да се испратат борбени тенкови во Украина.

И покрај итните повици од Украина и голем број европски земји, Берлин во петокот одби да испрати свои тенкови Леопард во Киев. Некои други европски земји имаат такви тенкови, вклучувајќи ја и Норвешка, но нивната испорака во Украина генерално бара германско одобрение.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img