Норвешките власти нарачаа нови резерви на муниција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Норвешка, земја-членка на НАТО која граничи со Русија, нарачала нови залихи на муниција, односно артилериски гранати за 2,6 милијарди круни (243 милиони евра), соопшти локалната власт.

Министерството за одбрана на Норвешка постигна договор со националниот производител на муниција Намо, кој ќе може да го зголеми својот производствен капацитет благодарение на овој голем договор.

„Постои нова геополитичка ситуација. Во Европа има војна и нивото на подготвеност е подигнато“, изјави за новинарите норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам.

Според него, таквата ситуација создава потреба Норвешка да има повеќе воена опрема, вклучително и муниција.

Норвешкиот министер рече дека и другите земји треба да ги зголемат залихите бидејќи и Украина има голема потреба од воена опрема.

Норвешка, која дели 98-километарска граница со Русија, во неколку наврати и даваше на Украина воена опрема, вклучително и артилерија и муниција, за одбрана од руска инвазија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img