25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Нов топлотен бран, запален црвен метеоаларм за два града!

НАЈЧИТАНО

Според прогнозата на Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ), денеска не очекува претежно сончево време, а врнежи се можни во Истра и Далмација.

На Јадранот ќе има слаб до умерен дожд претпладне и дел од попладневните часови, силен дожд во подножјето на Велебит и во областа Дубровник, а од средината на денот претежно западен и југозападен ветер северозападен кон. отвореното море. Највисоката дневна температура ќе има вредност од 30 до 35°С.

Од ДХМЗ наведуваат дека и утре не очекува претежно сончево и топло време, додека во внатрешноста ќе дува претежно слаб ветер. На Јадранот ноќе и претпладне се очекува слаб до умерен дожд, дење претежно југозападен и северозападен. Најниската утринска температура на воздухот од 14 до 19, крајбрежјето и на островите од 22 до 27 °C, а највисоката дневна температура од 31 до 36 °C.

Топлотен бран е можен и кон крајот на неделата. ДХМЗ соопшти дека во петок ќе има голема опасност од топлотен бран во Книн, во кој тој ден ќе се одбележи Денот на победата и Татковинската благодарност.

ДХМЗ од четврток издаде портокалов метео аларм за Книн и остатокот од Далмација поради големата опасност од топлотен бран кој ќе трае до почетокот на следната недела.

Највисоки температури се очекуваат во сабота, кога по втор пат летово е прогласен црвен метео тревог за Книн, Риека и Сплит – многу висока опасност.Централна и источна Хрватска овојпат нема да бидат толку изложени на високи температури.

За Осиек, Загреб, Карловац и Госпиќ во петок и сабота е издаден жолт метео предупредување – умерена опасност, додека екстремно високи температури не се предвидуваат за преостанатите денови до недела во областа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО