26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Нов топлотен бран во Шпанија, температура до 43 степени

НАЈЧИТАНО

Денеска Шпанија е зафатена од уште еден силен топол бран во последниот неполн месец, при што температурата го достигнува вообичаеното за јули и август, а Франција се подготвува за слични временски услови.

Температурата надмина 40 степени Целзиусови во повеќето делови на Шпанија, што е значително над нормалната температура за овој дел од годината.

Официјалните лица ги советуваа луѓето да пијат многу течности и да останат колку што е можно затворени или на студени, пренесе АФП.

„Овој ран, рекорден топлотен бран доаѓа откако првиот беше регистриран пред помалку од еден месец, што е крајно загрижувачки“, рече министерката за еколошка транзиција Тереза ​​Рибера.

Во Кордоба на југот од земјата се очекуваат 43 степени Целзиусови, на запад во Бадахоз 41 степен и во Толедо во централна Шпанија 40 степени, соопшти метеоролошката служба АЕМЕТ.

Во јужниот град Монторе во понеделникот беа измерени рекордни 42,9 степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО