9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Нов Зеланд целосно ги отвора своите граници на 31 јули

НАЈЧИТАНО

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн во средата рече дека земјата целосно ќе ги отвори своите меѓународни граници од 23:59 часот на 31 јули, а крстосувачите исто така се добредојдени во локалните пристаништа истиот ден.Нов Зеланд ги затвори своите граници во март 2022 година поради пандемија на коронавирус.

Целосното отворање на границата кон крајот на јули доаѓа неколку месеци порано од претходниот возен ред на владата и значи дека сите патници задолжителни со виза, вклучувајќи туристи, работници, семејства и студенти, ќе можат да влезат во земјата.

Ардерн во говорот на деловен ручек во Окленд рече дека отворањето на границите ќе помогне да се намали недостигот на квалификувани работници и да се отвори туризмот.

„Ние се надоврзуваме на нашиот докажан план за да ја обезбедиме економската иднина на Нов Зеланд“, рече таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО