1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Нов вид на коронавирус пристигнува од Америка, еве зошто кракен ги загрижува експертите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

За прв пат по речиси една година, Хрватска има дури 24 лица кои починале како последица на коронавирусот во еден ден, пишува во вторникот Јутарњи лист, наведувајќи дека новиот вид е многу заразен и добро го избегнува имунитетот создаден од преболување и вакцинирање.

Во изминатите месеци имаше во просек по десет смртни случаи, на 9 март последната бројка беше поголема од вчера кога починаа 26 заболени.

За 24 часа на ПЦР тестирањето евидентирани се 36 заболени лица, што јасно укажува, иако е понеделник, кога има најмалку пријавени случаи, дека голем број граѓани не се тестираат. Во болниците има 589 пациенти, од кои 31 пациент се на вентилатори.

Иако епидемиолошката состојба во овој момент е значително подобра од претходните две години, бројките јасно покажуваат дека епидемијата не е зад нас, па така се појавија новиот вид на вирусот XBB.1.5, наречен кракен, како и екстремно лошата ситуација во Кина, на кој било начин не се поволни.

Кракен е создаден во Америка како производ на спојување на два различни омикрони. Брзо ширење Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) вели дека постои можност оваа варијанта да има растечки ефект врз бројот на случаи на ковид-19 во ЕУ/ЕЕА, но не во наредниот месец како што е варијантата. моментално присутна само во многу ниски нивоа.

Но, од друга страна, рапидно се шири во САД. Поточно, за само неколку недели, тој отиде од четири проценти од секвенционирани случаи на 40 проценти.

Поради ова, шефицата на Светската здравствена организација (СЗО) за ковид-19, Марија Ван Керхове, изјави дека здравствената агенција е загрижена за брзината со која оваа подваријанта ги заменува другите варијанти.

д-р. Мирослав Венус, шеф на Хрватското здружение на епидемиолози, вели дека по ситуацијата околу новиот вид на коронавирус, може да каже дека тој не предизвикува поголема смртност од претходните верзии на омикрон, што е најважната информација.

Незгодниот факт е што очигледно е многу заразен и го избегнува имунитетот што се создава со преболувањето и вакцинирањето, вели Венус, пишува новинарката на Јутарњи лист, Ивана Крниќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img