25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Нов бран Ковид во Европа, погледнете каде расте бројот на заразени

НАЈЧИТАНО

Европските земји бележат значителен пораст на случаите на ковида предизвикани од високо заразните подваријанти на омикрон, што ги зголемува стравувањата од нов бран со оглед на падот на заштитата што ја обезбедува вакцината и почетокот на летната сезона на патувања, јавува Си-Ен-Ен.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) предупреди минатата недела дека „зголемувањето на нивото на инфекција пријавено за (омикронските подваријанти) BA.4 и BA.5 укажува дека тие ќе станат доминантни“ низ Европската унија и веројатно да резултира со зголемување на случаите.

Инфекциите се во пораст во неколку земји, вклучително Португалија, Германија, Франција, Грција, Австрија, Италија, Швајцарија и Шпанија, според проектот „Нашиот свет во податоци“ (OWID) на Универзитетот Оксфорд, кој ја следи пандемијата.

Новите студии покажаа дека омикронските подваријанти BA.4 и BA.5, во споредба со претходните, поумешно го избегнуваат имунолошкиот систем. Ова значи дека ниту претходните инфекции ниту вакцините не обезбедуваат особено силна заштита од подваријанти што ги прави доминантни.

Сепак, BA.4 и BA.5 не се чини дека водат до тешка болест. Сепак, како и со претходните бранови, зголемувањето на случаите може да резултира со зголемување на хоспитализирањата и смртните случаи, објави ECDC.

Потенцијалното влијание на една од подваријантите – BA.5 – е најочигледно во Португалија каде што предизвика значително зголемување на инфекциите со Ковид. Во болниците низ земјата, бројот на пациенти е 1896, речиси ист како и при првиот омикронски бран во јануари. БА.5 во мај стана доминантна во Португалија.

Во Франција, бројот на нови инфекции на милион луѓе е речиси тројно зголемен од почетокот на месецот, а бројот на хоспитализирани се зголемува за прв пат од почетокот на април. Според најновите податоци од агенцијата за јавно здравје Santé Publique France, BA.5 се зголеми на 24 отсто од секвенционирани случаи во неделата на 6 јуни во споредба со 18 отсто претходната недела.

Ален Фишер, кој ја предводи групата која го вакцинира населението на Франција, во средата рече дека не е сомнително дали земјата се соочува со нов бран на вирусот, туку колку интензивен може да биде тој, велејќи дека тој лично е за повторно воведување на некои ограничувања на спречи ширење.

„Епидемијата доби нов замав и е сосема неочекувана оваа сезона“, изјави за француското радио во неделата д-р Бенџамин Давидо, специјалист за заразни болести во болницата Рејмон-Поанкаре во близина на Париз.

Во Обединетото Кралство, каде што бројот на случаи и хоспитализации нагло се зголемува, се чини дека почетокот на новиот бран, исто така, ги поттикна BA.4 и BA.5, според Канцеларијата за национална статистика (ONS). Најновите податоци на ONS, објавени на 17 јуни, покажаа дека инфекциите со Ковид се зголемуваат за 43 проценти неделно во недела, според Британскиот медицински журнал (BMJ).

Кристина Пагел, професорка по оперативни истражувања на Универзитетскиот колеџ во Лондон, напиша во трудот: „Ние ќе бидеме првата (но не и последната) голема земја која ќе има бран BA.4.5 откако има два претходни омикронски бранови“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО