Ново истражување: Премногу сол може да го ослаби имунитетот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сите ги знаеме лошите страни на премногу сол, вклучувајќи проблеми со срцето и крвниот притисок. Сепак, постојат многу други здравствени проблеми кои може да ги предизвика консумирањето премногу сол.

Сите ги знаеме недостатоците од прекумерното внесување сол, вклучувајќи ги и проблемите со срцето и крвниот притисок.Истражувањата покажаа дека количината на сол што ја јадеме може да не направи ранливи на болести предизвикани од бактерии, односно да го ослаби нашиот имунитет, пишува Метро .

Студијата, објавена во списанието Circulation, се надеваше дека ќе добие повеќе разбирање од студијата од 2015 година која покажа дека високите количини на натриум во крвта влијаат на тоа како одреден тип на бели крвни клетки се подготвува да реагира кога ќе почувствува нездрава клетка.

Во ова истражување, тимот го испитуваше „метаболизмот на имуните клетки изложени на високи концентрации на сол“.

Овој пат забележале како солта влијае на имунитетот и како предизвикува клетките да произведуваат помалку АТП (аденозин трифосфат) и помалку кислород. АТП е „универзално гориво кое ги движи сите клетки“, обезбедува енергија за мускулна сила и метаболичко регулирање, пренесува Вечерњи.хр.

Ова значи дека ако високите нивоа на натриум во телото предизвикуваат недостаток на АТП, тоа може да влијае на созревањето и функционирањето на тие бели крвни зрнца. Овие клетки се одговорни за имунолошкиот одговор на телото.

Професорот Маркус Клејневитфелд од Универзитетот Хаселт рече дека „првата работа на која помислувате е кардиоваскуларниот ризик. Но, повеќе студии покажаа дека солта може да влијае на имуните клетки на различни начини“.

Тој додава дека „ако се наруши толку важен клеточен механизам, тоа може да има негативно влијание и потенцијално да промовира воспалителни болести на крвните садови и зглобовите или автоимуни болести.

Според оваа студија, експертите за исхрана препорачуваат возрасните да го ограничат дневниот внес на не повеќе од пет или шест грама, што ја вклучува солта скриена во преработената храна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img