15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Ново видео ја открива реакцијата на Алек Болдвин во моментите по трагичната несреќа

НАЈЧИТАНО

Во октомври 2021 година, се случи трагичен настан за време на снимањето на вестерн Руст, во кој ѕвездата Алек Болдвин со огнено оружје ја уби директорката на фотографија Халина Хачинс и го рани режисерот на филмот Џоел Соузо.

Околностите за трагичната несреќа за време на снимањето ги истражува Канцеларијата на шерифот на округот Санта Фе, а според ABC News, истрагата сега е речиси завршена. Канцеларијата на шерифот одлучи да го објави видеото.

Алек БолдвинФото: Profimedia
Пукањето на ранчот Бонанца Крик се случило среде сцена на проба, а од пиштолот испукан од актерот Алек Болдвин било испукано вистинско обвинение, изјави по инцидентот шерифот на округот Њу Мексико Адан Мендоза.

По смртта на 42-годишната директорка на фотографија Халин Хачинс, Болдвин инсистираше дека не го притиснал чкрапалото. „Никогаш не го притиснав чкрапалото. Никогаш не би вперил пиштол кон некого и би го притиснал чкрапалото“, рече Болдвин во краткиот клип објавен на телевизијата ABC.

По несреќата на Болдвин на снимањето на филмот, продукциската куќа доби парична казна
Според Министерството за животна средина на Ново Мексико, каде што се одвивало снимањето, филмаџиите покажале рамнодушност кон очигледните опасности поврзани со употребата на огнено оружје при снимањето. Агенцијата за филм доби највисока можна казна од 135.793 долари (125.195 евра).

Канцеларијата на шерифот одлучи да објави видео пред да заврши истрагата
Според ABC News, истрагата на шерифот е речиси завршена. На 26 април, канцеларијата на шерифот одлучи да ја објави својата снимка пред да заврши истрагата – тоа беше снимено од камера што ја носеше полицаец.

На снимката се гледа реакцијата на Болдвин на тој трагичен ден.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО