24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Новозаразени се 73 лица од Ковид 19, починаа 2 лица

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.194 тестови, а регистрирани се 73 нови случаи на ковид-19: Скопје – 45, Битола – 9, Охрид и Кочани – по 4, Кавадарци – 3, Тетово – 2, Куманово, Велес, Гостивар, Свети Николе , Крива Паланка и Дебар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (73), регистрирани се 7 реинфекции.

„Регистрирани сe 66 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 8, Берово – 4, Велес – 3, Охрид – 2, Прилеп и Виница – по 1. Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Скопје (92) починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирано е едно починато лице од Кавадарци (79)  починато во домашни услови. Пријавеното лице е починато на 15.05.2022. Досега во земјата се направени вкупно 2.062.933 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.418, бројот на оздравени пациенти е 302.668, на починати е 9.313, а бројот на активни случаи изнесува 437“, наведено е во соопштението.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147242, Активни 283
Куманово 16680, Активни 6
Битола 15703, Активни 42
Прилеп 14219, Активни 6
Тетово 13484, Активни 7
Кавадарци 10697, Активни 12
Велес 9800, Активни 5
Гостивар 9611, Активни 6
Охрид 8938, Активни 23
Штип 8078, Активни 13
Струмица 8077, Активни 4
Кичево 5653, Активни 3
Кочани 5100, Активни 6
Струга 4728, Активни 0
Гевгелија 4423, Активни 1
Неготино 3698, Активни 6
Ресен 2751, Активни 1
Свети Николе 2636, Активни 2
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1692, Активни 3
Дебар 1679, Активни 2
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 739, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО