23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Нови престрелки во Америка, има мртви и ранети

НАЈЧИТАНО

Вооружен маж отвори оган во производствен погон во северниот дел на Мериленд при што уби најмалку три лица, а тешко рани четворица, пред да биде уапсен по размена на оган со полицијата.

Напаѓачот, кој засега не е идентификуван, бил ранет во четвртокот во размена на оган со полицијата, објави портпаролката на канцеларијата на шерифот на округот Вашингтон. Ранетиот осомничен и полицаецот се префрлени во локалната болница и згрижени. Портпаролката рече дека нема „активна закана за заедницата“, но одби да ги коментира околностите на инцидентот, последен во серијата масовни престрелки во САД.

Минатиот месец, 18-годишно момче беше застрелано во основно училиште во Увалде, Тексас, при што беа убиени 19 ученици и двајца наставници.

Канцеларијата на ФБИ во Балтимор и Канцеларијата на САД за алкохол, тутунско оружје и експлозиви објавија на Твитер дека нивните агенти се испратени на местото на настанот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО