17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Нови напади на исток. Украинците тврдат: Русите истрелуваат проектили од нуклеарна централа

НАЈЧИТАНО

Краматорск, град во Донбас кој сè уште е под контрола на украинските сили, беше постојано гранатиран во петокот додека Виниција, многу подалеку од линијата на фронтот, продолжува да ги брои своите мртви по смртоносниот руски напад еден ден претходно.

По ракетирањето на централниот плоштад во Краматорск, кој судбино го нарекуваат Плоштад на мирот, останал кратер широк два метра, а искршени се прозорците на околните згради, но никој не го загубил животот бидејќи нападот се случил за време на полициски час, изјави командантот на воздушната одбрана на 81-та украинска бригада, кој сакаше да остане анонимен.

Бев на балконот и видов дека нешто гори, а потоа експлодираше“, вели Гења, 72-годишен жител.

Претходно, јужниот дел на Краматорск беше гранатиран најмалку три пати, а новинарите на АФП забележаа голем облак од чад во близина на аеродромот. Од височините виделе уште еден облак над Словјанск, град кој и Русите сакаат да го освојат.

Руското Министерство за одбрана ги обвини украинските сили дека го гаѓаат Славјанск, префрлајќи ја одговорноста на Русите „со цел да поттикнат антитурско расположение меѓу цивилите“.

Овие уништувања на градовите се случуваат еден ден по нападот со крстосувачка ракета врз Виница, стотици километри на запад.

„Веќе почнавме да ги идентификуваме виновниците“ за овој напад, изјави во петокот вечерта украинскиот претседател Володимир Зеленски, потсетувајќи дека 23 лица загинаа, четворица се водат за исчезнати, а повеќе од 200 се ранети, од кои четворица се во тешка состојба.

„Руското општество, со толку голем број убијци и џелати, ќе биде уништено со генерации по своја вина“, предупреди тој, посочувајќи дека во петокот вечерта речиси цела Украина беше под воздушна тревога поради нападот на Днепро. (источно), на Кременчук (југоисточно од Киев) и околината на Киев.

Меѓу загинатите има и три деца, меѓу кои и четиригодишно девојче со Даунов синдром, кое мајка и го туркала во количка. На вториот му е ампутирана ногата и лебди меѓу животот и смртта.

Русија никогаш не ја призна грешката или злосторството на нејзините сили во Украина и систематски тврди дека цели само на воени цели.

Украина: Руски проектили беа истрелани од нуклеарната централа Запорожје
Руската армија постави ракетни фрлачи во реонот на нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина, која е под руска контрола од март, од кои пукаат кон Никопол, изјави шефот на Енергоатом, украинскиот оператор. петок.

„Руските окупатори инсталираа ракетни системи во областа на нуклеарната централа Запорожје и оттаму го гаѓаат Никопол“, рече Петро Котин, претседател на Енергоатом, на Телеграма по телевизиско интервју за украинската мрежа Обединети њуз.

„Ситуацијата (во електраната) е исклучително напната и тензијата расте од ден на ден. Окупаторите носат опрема, како што се ракетни системи со кои веќе го гаѓаа другиот брег на реката Днепар и областа Никопол, 80 километри југозападно од Запорожје, рече тој.

Според него, околу петстотини руски војници се уште се во нуклеарната централа“.

Тие „ја контролираат централата“, рече тој.

Тешкото оружје (тенкови, оклопни возила), армијата, камионите со оружје и експлозиви се уште се стационирани во електраната“, рече Котин, оценувајќи дека има „недоволен“ притисок за заминување и критикувајќи ја Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). особено..

Генералниот директор на агенцијата, Рафаел Гроси, истакна во четвртокот, според соопштението за печатот, дека е „важно“ МААЕ да влезе во нуклеарната централа за да изврши „важни безбедносни и заштитни операции на најголемиот украински нуклеарна централа“.

Агенцијата нема пристап до нуклеарната централа од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Електраната е под контрола на руските сили, но украинскиот персонал се уште работи таму, се додава во соопштението, во кое се истакнува дека ситуацијата е „исклучително тешка“ поради „зголемениот притисок врз персоналот“.

Гроси повтори дека „се повеќе се плаши“ од условите во кои работат вработените и од „влијанието на таквите услови врз безбедноста на електраната“.

Во 2021 година, електраната обезбеди 20 отсто од годишното производство на електрична енергија во Украина и 47 отсто од производството на нуклеарна енергија во Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО