5.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Нови избори во Бугарија?

НАЈЧИТАНО

Партијата на Бојко Борисов, ГЕРБ, го прими и во истиот момент му го врати мандатот за формирање влада на претседателот Румен Радев.

„Пратеничката група на ГЕРБ-СДС нема да го оствари уставното право да спроведе истражувачки мандат за формирање влада и нема да предложи кандидат за премиер“, посочи пратеничката на ГЕРБ, Десислава Атанасова.

Третата и последна шанса да формира влада ќе има уште една партија, а амбиции за тоа покажаа бугарските социјалисти, Демократска Бугарија и Има таков народ. За да се формира мнозинство, неопходно е да се обезбеди 121 пратеник.

Политичките аналитичари во Бугарија големи шанси во прогнозите даваат на тоа дека наскоро во земјата ќе се организираат предвремени парламентарни избори.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО