2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Нови детали: Мирнеса С. се криела во Црна Гора, па дошла во Германија да се предаде

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Како што пренесуваат германските медиуми, Миренеса С., која денеска беше уапсена во Штутгарт, од Црна Гора дошла во Германија и претходно во полиција најавила дека ќе се предаде.

„Таа сакаше да се предаде, нејзиниот адвокат да се јави во полиција и да каже кога ќе пристигне на аеродромот во Штутгарт. Мирнеса С. изгледала смирено кога била уапсена. Таа пристигна од Црна Гора“, изјави за РТЛ портпаролката на полицијата Илона Бон.

Да потсетиме, на аеродромот во Штутгарт е уапсена Мирнеса С., која е осомничена дека украла повеќе од еден милион евра од германска компанија за трансфер на пари. На социјалните мрежи се појавија првите фотографии направени непосредно пред апсењето, на кои Мики изгледа непрепознатливо.

Според неофицијални информации, тамошната полиција ја лоцирала нејзината локација во текот на изминатите недели, па фаталната русокоса била свесна дека полицијата го „стега кругот“ околу неа, пренесува Нова.рс.

Филмски грабеж
Мирнеса, чие моминско презиме е Бешлиќ, на 14 октомври зела еден милион евра во кеш од германска транспортна компанија. Грабежот бил веднаш забележан, а полицијата распишала потерница по Мирнес, кој станал познат по прекарот Мики.

На почетокот се знаеше само информацијата која полицијата ја објави за неа – дека е русокоса чие тело е покриено со тетоважи. Со текот на времето почна да се сомнева дека Мирнеса побегнала во Бусовача во Босна и Херцеговина, каде, според извори на РТЛ, често престојувала.

Се шпекулираше и како таа му ги украла парите на партнерот, но полицијата никогаш не потврдила.

Германците понудија награда од 37.000 евра за информација за неа, а претходните недели добија стотици пријави за неа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img