Новиот шеф на Генералштабот вели дека тоа е одговор на проширувањето на НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад” да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот началник на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов во своето прво јавно обраќање.

– Путин ја одобри воената реформа во средината на јануари и таа може да се прилагоди за да одговори на заканите за руската безбедност. Денес тие закани ја вклучуваат желбата на НАТО да се прошири во Финска и Шведска, како и користењето на Украина како средство за водење хибридна војна против нашата земја – изјави Герасимов за порталот „Аргументи и факти”.

Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО минатата година, по руската инвазија на Украина.

Според новиот воен план на Москва, еден корпус ќе биде испратен во Карелија, република во северозападна Русија која граничи со Финска, формирајќи два воени окрузи, Москва и Ленинград, кои постоеле пред да се спојат во 2010 година за да станат дел од Западниот воен округ. Во Украина, како што е наведено, ќе бидат испратени уште три моторизирани дивизии, кои ќе бидат дел од комбинираните воени формации во регионите Херсон и Запорожје.

– Главната цел е да се обезбеди заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на нашата земја – рече Герасимов.

Тој додаде дека модерна Русија никогаш не била сведок на таков „интензитет на воени непријателства”, што ја принудува на офанзивни операции за стабилизирање на ситуацијата.

– Денес нашата земја и нејзините вооружени сили дејствуваат против целиот колектив на Западот – рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img