5.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Новиот извештај на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) покажува дека во Буча во Украина биле извршени ужасни злосторства врз цивилни жртви

НАЈЧИТАНО

Новиот извештај на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) покажува дека во Буча во Украина биле извршени ужасни злосторства врз цивилни жртви. Инспекторите откриле тајни маченички комори поставени од руски војници во летен камп, каде што луѓето биле брутално мачени, им биле отсечени ушите, им биле извадени забите, нивните тела биле масакрирани, а бројни жени биле силувани, пишува Нова.

Мисијата на ОБСЕ пристигна во Буча веднаш откако на улиците во тој град беа откриени безживотни тела, по повлекувањето на руската армија. Извештајот веќе е претставен пред властите во Киев, а констатирано е сериозно кршење на меѓународното хуманитарно право и Женевската конвенција.

Американскиот амбасадор во ОБСЕ, Мајкл Карпентер, рече дека извештајот „ни дава можност да ги документираме несовесните злосторства, кршењето на човековите права и злоупотребите извршени од припадниците на руските сили“.

Според ОБСЕ, Буча и Ирпин се два симболични примери на кршење на меѓународното хуманитарно право и на Женевската конвенција.

Силувани, киднапирани и депортирани во Буча

Украинците беа убиени, силувани, киднапирани и масовно депортирани во Русија во Буча. Според ОБСЕ, повеќе од 1,3 милиони украински граѓани биле депортирани против нивна волја во Русија, додека десетици илјади цивили биле држени во „центри за филтрирање“ пред депортацијата.

„Прекршувањата на меѓународното право вклучуваат малтретирање на воени заробеници, намерно убивање цивили, намерни напади врз цивили и цивилни објекти, вклучително училишта, болници или културни добра, или непочитување на принципите на дистинкција, пропорционалност и мерки на претпазливост, “, се вели во извештајот.

Експертите заклучија дека фото и видео-доказите докажале дека руските сили извршиле „целни, организирани убиства на цивили во Буча“, кои беа пронајдени убиени со врзани раце зад грб.

Маченички комори за егзекуции

Во Буча биле пронајдени маченички комори, кои биле разделени со бетонски ѕидови, а биле сместени во летен камп во тој град. Во една од собите биле пронајдени дупки од куршуми во ѕидот, поради што истражителите заклучиле дека таму се извршуваат егзекуции.

Во друга просторија, експертите велат дека има докази за тортура, а во неа биле пронајдени тела на пет мртви мажи.

Тие беа покриени со изгореници, модринки и рани“, се вели во извештајот.

Им ги отсекле ушите, им ги извадиле забите

Во друг дел на Буча, во подрум беа откриени телата на 18 мажи, жени и деца. Во извештајот се наведува дека „на едни им биле отсечени ушите, а на други им биле извадени забите“.

Мисијата на ОБСЕ изјави дека информациите за силување и сексуална злоупотреба на жени и девојки од страна на руските сили „постојат во изобилство“, особено на новоокупираните територии.

Присилна воена служба

Во подрум во Буча биле приведени 25 девојки на возраст од 14 до 24 години и според пријавата со денови биле силувани и малтретирани. Девет девојчиња сега се во поинаква состојба.

Во исто време, мисијата на ОБСЕ заклучува дека руските војници користеле цивили како „човечки штит“. Тие беа држени 25 дена во заробеништво во март во подрумот на едно училиште, каде што се наоѓа голем руски воен камп.

Регрутација, или задолжителна воена служба, беше наметната на сите локални мажи на возраст меѓу 18 и 65 години во областите на Донбас контролирани од Русија, како и во регионите Харков, Херсон и Суми, се вели во извештајот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО