9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Нова студија: Ажурираните вакцини против Ковид нудат подобра заштита

НАЈЧИТАНО

Ажурираните вакцини за Ковид-19 нудат зголемена заштита од нови варијанти кај луѓе кои претходно примиле до четири дози од постарата вакцина, покажа студија во Соединетите држави.

Студијата опфати повеќе од 360.000 луѓе и беше објавена во Неделен извештај за морбидитет и морталитет (MMWR), неделен епидемиолошки преглед објавен од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Студијата ги нуди првите докази дека новите вакцини од Pfizer-BioNTech и Moderna обезбедуваат подобра заштита во споредба со оригиналните вакцини.

Од нивното воведување во септември, бустерите кои ги содржат оригиналните и омикронските BA.4/5 варијанти на коронавирусот, обезбедија поголема корист за помладите возрасни на возраст од 18 до 49 години отколку за оние во постарата возрасна група.

Кога се давале на растојание од осум или повеќе месеци, релативната ефикасност на новите засилувачи во споредба со оригиналните вакцини била 56 отсто кај луѓето на возраст од 18 до 49 години, 48 отсто кај оние на возраст од 50 до 64 години и 43 отсто кај луѓето на возраст од 65 години. и постари, покажа истражувањето.

Варијацијата во ефективноста беше помала, се движеше од 28 до 31 процент, кога вакцините беа од 2-3 месеци.
Сепак, авторите на студијата предупредуваат дека учесниците можеби не се сеќавале на нивниот статус на вакцинација, претходната историја на инфекции и болести и дека слабото навлегување на бивалентни бустери може да влијаело на резултатите.

Досега, околу 35 милиони ажурирани вакцини се инјектирани низ САД, што значи дека околу 10 отсто од населението ги примило, според владините податоци.

Авторите предупредија дека доминантните варијанти постојано се менуваат.

Само во изминатите два месеци, подваријантите BQ.1 и BQ.1.1 станаа доминантни во Соединетите Држави, а вакцините беа ажурирани врз основа на претходно доминантната подваријанта BA.5 омикрон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО