Новата песна на Шакира посветена на Пике руши рекорди

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Колумбиската пејачка Шакира неодамна објави песна која соборува рекорди, која се чини дека е посветена на нејзиниот поранешен партнер Жерар Пике, но и на жените ширум светот.

На 11 јануари, 45-годишната пејачка ја објави песната „Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53“, која ја сними со аргентинскиот продуцент Бизарап.

Видеото доби повеќе од 63 милиони прегледи на YouTube во првите 24 часа, со што ги урна рекордите на платформата и стана најгледана латино песна во тој период. Оттогаш е прегледан околу 124 милиони пати.

Шакира исто така објави дека добила 14,4 милиони стримови за 24 часа на Spotify, што и го дава најголемото деби за песна на шпански јазик. Исто така, беше на врвот на топ листите на iTunes во неколку земји.

Шакира и Жерар Пике се разделија во јуни 2022 година по 11 години врска. Тие се заедно од 2011 година и имаат две деца.

Тие се запознале непосредно пред Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година, кога тој се појавил во музичкото видео за песната на Шакира „Waka Waka (This Time for Africa)“, официјалната песна на турнирот.

Она што за мене беше катарза и олеснување, никогаш не помислив дека на 45 години и на шпански ќе стигнам до првото место во светот“, напиша Шакира во објавата на Фејсбук.

„Сакам да ги прегрнам милионите жени кои им се спротивставуваат на оние кои прават да се чувствуваме безначајни. Жени кои се залагаат за она што го чувствуваат и мислат, и креваат раце кога не се согласуваат, дури и ако другите ги кренат веѓите. Тие се моја инспирација и ова достигнување не е мое туку на сите“, заклучи пејачката.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img