8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Новата вакцина против Ковид на Фајзер пристигнува во Хрватска

НАЈЧИТАНО

Новата вакцина на Pfizer против омикронската варијанта на Ковид во Хрватска треба да пристигне во вторник, а вакцинациите со оваа адаптирана вакцина ќе бидат организирани до крајот на неделата низ целата земја, објави во понеделник Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ).

Во текот на утрешниот ден, 187.200 дози од адаптираната вакцина на Pfizer ќе бидат дистрибуирани до окружните јавни здравствени институти, потврди Хини во HZJZ.

Во среда или четврток, во Хрватска ќе пристигнат 57.000 дози од вакцината на Модерна, прилагодена на микронската варијанта на коронавирусот, кои исто така веднаш ќе бидат дистрибуирани до окружните јавни здравствени институти.

Новите вакцини Pfizer и Moderna неодамна беа одобрени од Европската агенција за лекови против микронската варијанта на коронавирусот и тие можат да се примаат само како дополнителна доза, а не како прва вакцинација.

Сите граѓани кои ја примиле втората и третата доза можат да се вакцинираат, но ХЗЈЗ особено препорачува вакцинација за лицата над 60 години и хронично болните.

Новите вакцини содржат гласник РНК што го стимулира производството на шилести протеини во телото за оригиналниот вид Вухан, но и за подваријантите на сојот BA.1 омикрон.

Што се однесува до понатамошната динамика на пристигнувањето на новата вакцина во Хрватска, од ХЗЈЗ велат дека тие информации ги немаат бидејќи за нив засега ништо конкретно не е потврдено.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО