2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Новата американска амбасадорка во Скопје положи заклетва

НАЈЧИТАНО

Новата американска амбасадорка во Македонија Ангела Агелер и официјално положи заклетва во Стејт департментот – соопшти Американската амбасада во земјава.

Амбасадорот Агелер е член од кариера на Високата служба за надворешни работи, а неодамна беше заменик-шеф на мисијата во Мисијата на САД во Пакистан. Таа служеше и како привремен вршител на должност.

Таа претходно служеше како министерски советник за односи со јавноста во Амбасадата на САД во Париз, Франција, како дел од кариерата која вклучуваше и задачи во Скопје, Њу Делхи, Ханој и Вашингтон,

Добитник на наградата за извонредност на помошник секретар и Наградата Mildred Sinclaire за јазик, амбасадорот Агелер зборува македонски, француски и малку хинди.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО