9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Новак Ѓоковиќ оваа година тренира на Вимблдон со својот 7-годишен син Стефан

НАЈЧИТАНО

Новак Ѓоковиќ, српската спортска ѕвезда и еден од најдобрите тенисери на сите времиња, оваа година на Вимблдон е многу опуштен. На тренинг теренот секогаш го надгледуваат двајца познати тренери – поранешниот хрватски ас Горан Иванишевиќ и неговиот 7-годишен син Стефан, кој моментално е толку вљубен во тенисот што тешко спие без својот рекет.И покрај неговите нежни години, Стефан веќе покажа многу добри тениски вештини на зелениот терен, а набљудувачите велат дека тој повеќе игра во стилот на Шпанецот Рафаел Надал отколку на неговиот татко. На социјалните мрежи има доста видеа како Новак и Стефан си разменуваат удари, а веќе сите се радуваат на нивната работа со нозете и одличниот форхенд. Новак неколку пати изјави дека неговиот син е голем обожавател на Надал, поради што и тој ги имитира неговите силни и прецизни удари. Па, целото семејство Ѓоковиќ е импресионирано и од Серена Вилијамс, која им даде автограми и на Стефан и на малата Тара, која допрва треба да земе тениски рекет.

„Се обидувам да ја искористам секоја прилика да играм со него, бидејќи сега тој е целосно задлабочен во тенисот. Тој анализира сè за тенисот, како го игра, како го гледа. Зборуваме. Синоќа, кога си легнувавме, тој поставуваше прашања: која е разликата помеѓу големините на главите на рекетот, жиците, зошто некој нема толку висока напнатост на рекетот – сите овие основни прашања кои се многу интересни за децата. Сега го сака тенисот. А неговото присуство и работа се целосно по негов налог. Секако дека ќе го поддржам. Никогаш не го терам да излезе на теренот, но тој самиот не може да издржи без рекет. Секогаш ќе се трудам да бидам таму и да играм со него. Но, ова е најубавото нешто. Но, знаете, сè уште е игра, Стефан нема ни осум години. Сега тенисот е најубав. Чисто задоволство и игра. Најважно е да ужива и да се забавува“, изјави Новак, кој исто така е еден од најсериозните кандидати за победа, за новинарите на Вимблдон. И ако успее, тоа ќе биде негова седма победа на англиските зелени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО