4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Новак Ѓоковиќ не само што се најде во центарот на вниманието за време на Австралија опен поради повреда, туку стана тема на дискусија и поради течноста што ја консумира за време на турнирот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новак Ѓоковиќ не само што се најде во центарот на вниманието за време на Австралија опен поради повреда, туку стана тема на дискусија и поради течноста што ја консумира за време на турнирот. Речиси на секој натпревар гледаме како физиотерапевтот Миљан Амановиќ го повикува надзорникот да му донесе шише вода збогатена со електролити на Ѓоковиќ, а тоа од неверојатни причини уште еднаш крена прашина во Мелбурн, пишува Мондо.

Големо внимание беше посветено на тоа што Новак Ѓоковиќ консумира на натпреварите во Мелбурн и зошто не ги чува шишињата кај себе.

На прес-конференцијата појасни дека тоа е неговиот нов спонзор. Се работи за австриската компанија „Ватермарк“, чие лого сега тенисерот го носи на маицата, а шишињата треба да бидат со покриено лого за да не се гледа името на производителот. Затоа Амановиќ вообичаено лепи парчиња хартија на шишињата пред да му ги испрати на Ѓоковиќ.Претходно се шпекулираше дека Амановиќ му пишувал тајни пораки на хартијата на Ѓоковиќ, поради што некои бараа дури и казна за српскиот тенисер.

– Сите шишиња што ги користам се нивни, но поради компаниите спонзори во Австралија, не можеме да го покажеме нивното лого. Се разбира, благодарам на Австралија Опен што воопшто ми дозволи да ги користам нивните шишиња бидејќи тие се огромни шишиња од 1,5 литри. Не знам дали гледате, ми носат торба со десет шишиња различни течности и не ја носам со мене затоа што е премногу тешка. Супервизорот кога ми ги носи се шегува и ми вели дека ти стигнаа твоите златни прачки – се насмеа Новак Ѓоковиќ и ги откри деталите за спонзорството:

– Што се однесува до нив, тие веќе ги спонзорираат Фриц, Колинс… Тие се млада компанија, постојат пет-шест години, брзо направија голем успех и сега се на берзата. Нивната мисија е да намалима на пластиката, т.е. на поволностите… Тука се најдов насамо со нив, тие се спонзори на турнирот во Виена, веќе зборуваат дека сакаат да влезат во машкиот и женскиот тенис со поголеми пратки. Се најдовме во нашиот поглед на светот. Инвестирав и во нивната компанија, за да добијам процент од компанијата. Јас тоа го гледам како партнерство, а не како спонзорски договор – објасни тенискиот ас.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img