8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Новак: Не се каам за моите одлуки, Карлос е подарокот на тенисот

НАЈЧИТАНО

Сите прашања не беа хумористични и поврзани со Лејвер купот и збогувањето на Роџер Федерер на прес-конференцијата пред овој историски момент за светот на тенисот.

Едно од прашањата упатени до Новак Ѓоковиќ, заедно со појаснувањето дека многу новинари не го виделе од Вимблдон и дека го прескокнал УС Опен од познати причини, е како се чувствувал гледајќи ја првата Грен слем титула на Карлос Алкараз од далеку и дали жали. поради нешто во изминатите неколку месеци?

*Новак, РФ и смеа: Роџер во погрешно време на погрешно место
*Федерер се пошегува: 2019 година? Што се случи, Новац, не се сеќавам

*Мари би го избрала Ѓоковиќ: Јас и Новак би биле добри

„Не жалам за моите одлуки. Очигледно бев тажен што не можев да играм, но тоа беа одлуки што ги донесов сам. Знаев какви може да бидат последиците и ги прифатив. И тоа е тоа.

Му честитав на Карлос за победата на УС Опен. Тоа го направи на одличен начин, три-четири меча во пет сета. Има само 19 години и веќе број еден. Она што го постигна досега е прилично одлично. Тој е големо освежување за нашиот спорт, вистинска ѕвезда во создавање. Тој веќе стана грен слем шампион, па можеби не треба да зборуваме за него како иднина, тој е нашата сегашност.

Во изминатите 15, 20 години не сум навикнат да правам толку големи паузи меѓу турнирите, но така е. Тоа е ситуацијата во која се најдов и сега сум возбуден што ќе играм овде, а потоа и во остатокот од сезоната“, изјави Новак.

Запрашан каква е моменталната ситуација во врска со неговиот настап на Австралија опен следната година, Ѓоковиќ кратко рече:

„Чекам вести. Не зависи од мене. Но, се надевам дека наскоро ќе добијам позитивни вести“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО